Категории

Илјадници морски желки се насукаа на брегот во Тексас

Големиот студ што ја погоди американската држава Тексас, ги погоди и морските желки, а неколку илјади се заглавија на бреговите на островот Јужен Падре во близина на југот на Тексас поради студеното море.

Волонтерите брзо притрчаа на бреговите за да ги спасат морските животни, а околу 4.700 желки беа префрлени во центарот за сместување и сместени во аквариуми, каде што ќе останат се додека не се затоплат морето, кога ќе бидат вратени во природната средина, објави Ројтерс

„Ова е преседан“, рече Венди Најт, извршен директор на Центарот за морска желка, кој управува со напорите да им помогне на животните. Најт рече дека, во нормални зимски ситуации, на бреговите на Јужен Тексас ќе пристигнат помеѓу 100 и 500 желки.

Прегледи:
365
Категории:
Животни · Секојдневие
Објавено на:
23.02.2021