Имате флеки од сонце? Со овие 2 состојки веднаш ќе исчезнат! (РЕЦЕПТ)

Пигментацијата многу често се јавува како последица на изложувањето на сонце, а најчесто настануваат дамки на рацете и грбот. Кожата на рацете е најизложена на штетни фактори, а со обзир на тоа дека содржи најмалку потни жлезди, побргу дехидрира и старее.

 

Затоа е важно рацете редовно да се негуваат со соодветни креми кои ја хранат и истовремено ја заштитуваат кожата. Ако сакате да ги отстраните флеките на рацете, обидете се со маската за избелување која ја користат Индијките.

Потребни ви се сок од лимон и куркума во прав, која ги смирува воспалените процеси и и дава сјај на кожата. Промешајте лажичка куркума во прав со лажичка сок од лимон и нанесете на пегите, односно на флеките.

По 15 минути измијте ги со студена вода. Ако имате многу чувствителна кожа, лимоновиот сок разредете го со вода, а може да го замените и со млеко.

 
Коментари

коментари