Индиската медицина со природен лек против корона вирусот

Овие билки го штитат телото од опасни инфекции

Во борбата против Covid-19 најдобра превенција е хигиената – редовното миење раце и дезинфицирање на површините во домот кои често ги допираме и носење на заштитни маски и ракавици.

Индиската медицина најгласува дека како превенција против корона вирусот доста е важно зајакнувањето на имунитетот со природни лекови во случај доколку телото дојде во допир со вирусот да може полесно да се избори со респираторната инфекција.

Еден од најделотворните природни лекови е прополисто. Ако секојдневно конзумирате природен чај од прополис, вашите бели дробови и респираторен систем ќе бидат заштитени.

Индијската медицина во борбата против корона вирусот ги препорачува следните чаеви:
-Чај од мента
-Чај од ѓумбир
-Чај од цимет
-Чај од лук

Исто така се препорачува конзумирање на целер, нане, мајчина душица.

Во текот на денот конзумирајте две до три капки сусамово масло. Ова масло ќе ги прочисти дишните патишта и ќе ви помогне во правилното и неотежнато дишење.
Коментари

[fbcomments]