Категории

Инфлуенсерка ги покажа мустаќите и несовршеностите на својата кожа и порача жените да не се срамат од својот природен изглед

Одамна е откриено дека жените се многу повеќе незадоволни од своето тело отколку мажите. Стандардите за убавина се менуваат со текот на годините. Џоана Кени знае многу за тоа како скокањето надвор од стандардот може да ја уништи женската самодоверба. Како естетичар, таа запознава многу жени кои се борат со разни работи што ги натера да се сомневаат во нивната привлечност.

Брајт Сајд разговараше со Џоана и сподели неколку нејзини фотографии, како и мислења за денешните стандарди за убавина. Џоана вели дека треба да престанеме да се стремиме кон она што другите го сметаат за убаво

„Она што зачестува е желбата на луѓето да постигнат иста кожа, без пори, како што дава филтерот од камерата на телефонот. Оваа искривена перспектива за тоа како треба да изгледа кожата создава недостижни цели во изгледот и грижата за кожата и секој вистински напредок се игнорира. Моја одговорност е да управувам со нивните очекувања и да ги потсетувам да имаат пори, а не недостатоци.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joanna Kenny (@joannajkenny)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joanna Kenny (@joannajkenny)

Инфлуенсерката стана позната и популарна кога ги покажа своите мустаќи
„Посочувањето на мустаќи не значи да се каже: Еј, ова треба да биде привлечно. Наместо тоа, служи како потсетник дека жените не треба да отстрануваат влакна од лицето за да се сметаат за женски. Во 2021 година, постоењето на жените сеуште е главно фокусирано на она што мажите сметаат дека се. Сакам луѓето да донесуваат одлуки за своето тело без страв од осуда.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joanna Kenny (@joannajkenny)

Се бореше со акните, а нејзиното одбивање да ги отстрани мозолчињата и помогна да го исчисти лицето
Џоана би користела каков било производ за отстранување влакна на лицето и, како резултат на тоа, нејзините акни ќе се влошат. Таа, исто така, разбира дека има луѓе кои имаат хормонална нерамнотежа или мора да земаат лекови што предизвикуваат претерано растење на косата. Има и луѓе кои не можат да си дозволат професионално отстранување на влакна, а методите што ги правите сами ја влошуваат кожата.

Советува бојкот на филтри
Таа ги советува луѓето да престанат да користат филтри кога не се чувствуваат убаво без нив и едноставно не се забавуваат повеќе. Исто така, тие се проблем ако не сакате да ги гледате вашите пријатели во реалниот живот, бидејќи тие ќе го видат вашето природно лице. Ако почнете да се споредувате со филтрирана слика, дефинитивно треба да ги избришете. Сите имаме лоши денови кои влијаат на нашата кожа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joanna Kenny (@joannajkenny)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joanna Kenny (@joannajkenny)

Таа сака сите да разберат дека жените не се создадени за да им угодуваат на другите
„Има луѓе кои се борат со акни или влакна на лицето и кои ќе читаат негативни коментари. Ова ќе биде сета потврда што им е потребна дека нема да бидат прифатени како човечки суштества. Не ми е жал ако видливата коса на моето лице ги прави луѓето непријатни и сигурно не ми е грижа дали мажите ќе ме сметаат за помалку привлечна. Не донесувам одлуки за моето тело за да им угодувам на другите луѓе и тоа е таков став што секој треба да го има.“

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joanna Kenny (@joannajkenny)

Прегледи:
225
Објавено на:
12.08.2021