Категории

#ИнстаСреќа хаштаг на денот: Нови предизвици, нови успеси, нови одлуки #новагодина

Уште една нова година е пред нас. Нови предизвици, нови шанси, нови можности. Ви посакуваме секој миг од оваа година да ви биде исполнет со радост, среќа и смеа. Во новата година очекувајте уште многу интересни содржини од нас. СРЕЌНА НОВА ГОДИНА!

1.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tomov.D (@tomiiii_d) on

2.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zlatina Gyuleva (@gyulevazlatina) on

3.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by eMAG Bulgaria (@emag.bg_official) on

4.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marvi Pharmacy (@marvi_pharmacy) on

5.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pet Valley BARF Bulgaria (@barf.bulgaria.pet.valley) on

6.

 

View this post on Instagram

 

Зошто китиме елка? 🎄🎊🎄✨🎄🎉 Христијаните зимзелените билки ги користеле како знак на вечниот живот со Бога. Се верува дека прв пат елката била употребена во бижиќните традиции пред илјада години во Северна Европа. Оние кои не можеле да си дозволат елка редела исечени дрва во форма на пирамида и ги украсувале со хартија, јаболка и свеќи. Употребата на елката во божиќните и новогодишните прослави првпат е документирана во 1510 година во Летонија. Се знае само дека на крајот на прославата луѓето ја запалиле елката :) Во Германија е сочувана слика од бискуп нацртан покрај новогодишна елка, а елката ја носат луѓе низ градот. Се верува дека тој бискуп го претставувал Свети Никола. Прва личност која елката ја однела дома, по обичаите кои денес ги славиме, бил свештеникот Мартин Лутер Кинг. Првата божиќна елка во Британија е поставена за време на владеењето на принцот Алберт. Во 1848 година кралската божиќна елка била објавена во весниците. #БулеварМк #елка #новагодина #божиќ #китење #празници #бериќет #инста #дализнаеш #BulevarMk #Macedonia #tree #newyerstree #merrychristmas🎄

A post shared by Булевар.мк (@bulevar.mk) on

7.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kris Tomova (@kristomova) on

8.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Magic in my home ✨ (@magicinmyhome) on

Прегледи:
556
Објавено на:
31.12.2019