Категории

#ИнстаСреќа: Слатки,меки и уникатни плетени играчки

Играчките се прекрасни подароци за децата од сите возрасти. Особено рачно плетените играчки кои се различни од сите други. Тие покрај тоа што се слатки,се неверојатно меки и нежни!

Тимот на Среќа.мк имаше одличен разговор со Наде(60), која се занимава со плетење и изработува плетени играчки. Таа ја сподели со нас нејзината приказна за плетењето.

“Скоро 50 години се занимавам со плетење. Тоа ми е хоби од мојата 12 годишна возраст. Желбата ја стекнав гледајќи ја мојата мајка додека плете. “

Таа го совладала занаетот со плетење и го претворила во начин на живот .

“Понекогаш се случува и да се заборавам плетејќи до касно бидејќи премногу уживам во плетењето и тоа е нешто што највеќе ме исполнува. Во просек ми требаат 2 часа за да изработам нова играчка. Сите играчки се создадени со многу посветеност и голема љубов.”

Наде има и свои Инстаграм и Фејсбук страници , каде што објавува фотографии од нејзините креативни дела.
Подолу можете да погледнете слики од нејзините слатки плетени играчки!

Прегледи:
236
Објавено на:
28.06.2022