Категории

Исфрлете ги отровите од телото: Наместо појадок, 3 денови пијте го овој напиток! (РЕЦЕПТ)

Во зимниот период го оптеретуваме телото со тешка храна која слабо се вари и ни ја одзема енергијата. Затоа е потребно одвреме навреме да направиме детокс на организмот, а особено ако имате вишок килограми.

Ви претставуваме 3 напитоци за детокс на организмот и убава кожа.

Зелен напиток

Состојки:

 • 1/3 шолји целер
 • 1 свежа краставица
 • ½ рака свеж копар
 • ½ рака свеж магдонос
 • 2 исцедени лимони
 • 1/2 шолја сок алое вера

Инстант детоксикација

Состојки:

 • 4 листови кељ
 • ½ шолја свеж спанаќ
 • 5ливчиња мента
 • 1/2 свежа краставица
 • 1 шолја кокосова вода
 • 1 исецена лимета
 • 1 киви

Суперхрана во чаша

Состојки:

 • 1 смрзната банана
 • 2 урми
 • 1 шолја бадемово млеко
 • 1 шолја свеж спанаќ
 • 1 лажичка спирулина во прав

Припремата на сите три напитоци е едноставна: состојките ставете ги во блендер и измешајте. Наутро пијте го овој напиток.

Многу е важно во периодот на детоксикација да се придржувате на правилниот начин на исхрана и да консумирате поголеми количини вода, а ручекот да биде лесен, а вечерата да се прескокне.

Во текот на тридневниот пост телото ќе ги исфрли штетните материи, а здравјето ќе се рефлектира на кожата, косата и ноктите.

Прегледи:
160
Објавено на:
07.02.2019