Категории

Историјата на ПАЛАЧИНКИТЕ – Како настанало ова омилено јадење

Кога станува збор за палачинки, најчесто се спомнуваат кинески, американски, месни, шарени, виенски, чоколадни, швајцарски, зелени помеѓу многуте видови денес. Скоро нема човек на планетата што не ги сака. Некои ги сакаат слатки, некои солени, но палачинките дефинитивно станаа секојдневен дел од современото општество.

И дали знаете дека првите палачинки (ако тогаш може воопшто да се нарекуваат така) ги јаделе античките луѓе?  Секако, тоа не биле палачинките што ги јадеме денес, туку нивни претходници. Во зависност од мешавината на состојки и начинот на подготовка, крајниот „производ“ изгледаше како мешавина од палачинки, омлети и колачи. Некои од овие палачинки беа слатки (овошје, лешници, мед), други беа солени (сирење, риба, месо). Да речеме дека овие палачинки беа најслични на денешните вафли, колачи, леб и крофни.

Палачинките, како што ги познаваме денес, беа „измислени“ во средновековна Европа. Низ историјата, состојки за палачинки биле  брашно, пченка, компир, прибор – антички камења за печење, средновековни фурни, импровизирани тави што се користат на оган како и „финален производ“ – тенки или густи, солени или сладки , прелиени со путер и сируп или валани и попрскани со овошје кои биле прилагодени на разни национални кујни и локални обичаи. Ако им се верува на легендите, модерните палачинки ги измислил готвачот на папата Геласиј Први, кога на 2 јануари 492 година, толку многу аџии дошле во Ватикан што останале без храна, а биле пронајдени само јајца и брашно. Новооткриената деликатес брзо ја освои Европа.

Французите често јадат палачинки и се среќни да се натпреваруваат кој ќе може да ја сврти пржената палачинка фрлајќи ја во воздух и, се разбира, повторно фаќајќи ја во тавата. На пример, за новогодишната ноќ, вообичаено е да се држи паричка во рака со која ќе се фрлаш и да се вртат палачинките, па ако паричката не испадне, ќе имате пари цела година. Успешното фрлање палачинки е исто така поврзано со гатање. Легендата вели дека Наполеон печел и вртел палачинки пред секоја битка. Ако некој од нив испаднеше, освојувачот влезе во битка полн со мрачен страв. Кога печеше палачинки пред нападот врз Москва, тој успешно наполни четири години, но петата му падна на подот. По поразот, мрачно рече: „Тоа е петтата палачинка!“.

Бисквити (Франција), тенки палачинки од компир (Германија), тенки палачинки од хартија од руно (Франција), „дроп сконес“ (Шкотска), палачинки од пченкарно брашно (колонијална Америка), богато полнети (Русија), „дадар гутунг“ (Индонезија), „ бао бинг “(Кина) и, конечно, мешавини од„ само-додавање вода “(крајот на 20 век) – сите тие се членови на семејството на палачинки.