Италијански готвач ја открива тајната: Еве како да направите совршена паста карбонара! (РЕЦЕПТ)

Паста карбонара е популарен италијански специјалитет во чиј вкус многумина со задоволство уживаат. Познатиот италијански готвач Џенаро Конталдо кој ги дели своите рецепти и на порталот на слвниот Џејми Оливер открива одлични трикови за највкусната паста која ќе ја пробате.

Состојки:

 • 3 големи жолчки
 • 40 гр пармезан
 • 150 гр панчета
 • 200 гр шпагети
 • 1 чешне лук
 • маслиново масло

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gennaro Contaldo (@gennarocontaldo) on


Подготовка:

 • Помешајте ги жолчките, пармезанот, побиберете и изматете.
 • Панчетата исечкајте ја на мали парчиња и зачувајте ја кожата од неа.
 • Сварете ги шпагетите во солена вода и зачувајте малку од водата.
 • Со кожата од панчетата поминете го дното од тенџерето.
 • Излупете го лукот и згмечетее го со дланка, па ставете го во загреаното тавче.
 • Оставете минута за да се почувствува вкусот, а потоа додадете ја панчетата и печетее додека не стане малку крцкава.
 • Извадете го лукот од тавчето, додадете ги тестенините и промешајте.
 • Тавчето тргнете го од оган, додадете малку од водата во која се вареа тестенините, побиберете и ставете ја смесата од јајцата.
 • Промешајте и по потреба додадете уште малку вода.

 
Коментари

[fbcomments]