Категории

Како болката од ишијас да исчезне за 10 минути

Руски лекари препорачуваат едноставна постапка која помага при олеснување на болките.

Во современото време многу луѓе имаат болки во грбот и проблеми со ишијасниот нерв кој е најдолг нерв во човечкото тело. Често доаѓа до воспаление а кога тога ќе се случи тој произведува доста непријатна болка која се протега од ребра до под колена.
Со болката доаѓаат и други симптоми како нелагодност во текот на сењето, чувство на тежина во нозете и пецкање.

Руските лекари откриваат едноставна метода со чија помош овој проблем се решава за 10 минути. Се што треба да направите е да ги следите упатствата. Третманот се изведува навечер пред спиење:

  • Во поголема кофа ставете 10 литри вода.
  • Водата мора да биде врела за добро да ги загрее стапалата.
  • Додадете рака сол и половина литар јаболков оцет.
  • Добро измешајте ја добиената течност.
  • Ставете ги нозете во кодата и држете ги додека водата не се излади.
  • Испружете ги нозете, измијте ги и замотајте ги во сув пешкир и одете право во кревет.
  • Нека стапалата ви бидат топли. Поради тоа е препорачливо да се спие со пешкир, чаршав или прекривач замотан околу нозете.
  • Следниот ден кога ќе станете од кревет обавезно ставете папучи или волнени чорапи и никако немојте да одите со боси нозе.
  • Вашата болка ќе исчезне при првиот третман. Повторете ја оваа постапка на секои шест месеци или кога повторно ќе почувствувате болка.
Прегледи:
103
Објавено на:
30.11.2020