Категории

Како да бидете поженствени?

Грижете се за себе колку што е можно повеќе …

Внимателната грижа е главен услов за женственоста. Затоа, не штедете пари за маникир, посетувајте козметичар редовно, следете го вашето здравје и не прескокнувајте ја теретаната.

И престанете да го прилагодувате вашиот распоред за убавина “со добра причина”-педикирот е потребен не само во текот на летото, а отстранување на влакната – не само во пресрет на интимен состанок. Секогаш мора да бидете убави од глава до пети. Земете го примерот на Ким Кардашијан, која се грижи за себе во текот на целата година 24 часа на ден.

 

Носете секси долна облека без причина

Женственоста, како и сексуалноста, е состојба на умот. Но, соодветното опкружување за такво „расположение“ нема да наштети. Барем понекогаш носете секси долна облека и чорапи без причина и само за себе.

 

Опкружете се со убавина

Излупените тапети и тесните агли во вашиот стан целосно ја убиваат секоја желба за убавина. Колку повеќе ‘сива’ околината околу вас, толку побрзо ќе ја имитирате. Значи, вашата цел е да живеете во пространа удобна просторија, со дизајни по ваш избор и соодветна атмосфера. Можете да започнете со малите работи. Прво, забранете си да шетате низ станот во искината маица – сега има голем избор на многу попривлечна облека за дома. Второ, ставете ги цвеќињата на тоалетната маса до кревет. Ќе бидете задоволни кога ќе ги видите цвеќињата кога ќе се разбудите наутро – дури и ако букетот не е од партнерот, туку сами сте го купиле.

Танцувајте

Танцувањето помага да се намали телесната тежина и да се подобри тонусот на телото. Но, главната поента е дека тоа радикално ја менува индивидуалната култура на движењето. Само неколку лекции – и ќе забележите како се промениле вашите движења и чекори: тие ќе станат пограциозни.

 

Носете потпетици

Се разбира, во патики и чизми е многу поудобно – што е исто така пожелно и е во мода. Но, една девојка со високи потпетици секогаш остава посилен впечаток. Патем, нозете се визуелно потенки, подолги и позатегнати, а и одот е поженствен.

 

Додадете фустани во вашата гардероба

Дете во џемпер и фармерки и девојка во фустан се две различни личности. Секој маж одма ќе го потврди ова. Немојте да бидете мрзливи или да се срамите да се облекувате како жена – и започнете да се навикнувате колку е лесно да ги шармирате сите околу вас.