Категории

Како да го отстраните мирисот од цигари и пот од облеката

Во вашето следно перење, само додадете сода бикарбона, а нејзината природна особина за неутрализирање на мирисот ќе го заврши остатокот од работата.

Дали вашата облека има непријатен мирис на пот или чад од цигари? Сега можете лесно да ги отстраните со еден производ за домаќинство. Имено, како што пренесува The Sun, се што треба да направите е да додадете сода бикарбона во следното алишта.

Експерт за чистење, познат на социјалните мрежи како @jeeves_ny, сподели видео во кое објаснува зошто треба да додадете сода бикарбона во вашата секојдневна рутина за миење.

@jeeves_ny

Reply to @ddgtzzz baking soda is one of the best odor removers #laundry #cleaning #stain #odor #odorremover #odorremoval #odors #bakingsoda

♬ original sound – clean freakz

Овој производ за чистење може да се користи во вашите алишта за да го апсорбира мирисот на валканата облека, исто како што тоа го прави со мирисот на расипана храна кога ќе ја оставите во фрижидер.

Друг експерт за чистење од The ​​Spruce објаснува дека сода бикарбона ги отстранува мирисите така што ја неутрализира киселината што ја произведува. Најефикасен е во отстранување на мирисот на пот, чад, повраќање и кисело млеко.

Jeeves препорача да се користи 1/4 чаша сода бикарбона за машини за перење со предно полнење и 1/2 чаша за машини за перење со горно полнење.

Прегледи:
168
Објавено на:
30.01.2022