Категории

Како да ја преболите токсичната врска и повторно да пронајдете мир и радост

Како да преболите поранешен токсичен партнер – упатства како повторно да пронајдете радост во себе по раскинување на тешка врска!

Навистина не е лесно да излезете од токсична врска во која има лаги, измами, манипулации, игри, особено ако имате емоции кон партнерот. Меѓутоа, кога го правите тоа, чувствувате дека сте ја донеле вистинската одлука, а слободата ви одговара. Меѓутоа, некои рани во срцето после таква врска често остануваат долго време и не спречуваат да создадеме нови квалитетни врски, негативно влијаат на нашата самодоверба и сепак нè горат. Ако ви е тешко, важно е да сфатите – И ова ќе помине.

Ако неодамна сте излегле од токсична врска или срцето ви е скршено – еве што треба да знаете:

Направете промени – време е за се ново
Патувајте, посетувајте нови места, пробајте нова храна, искусете нови искуства – сето тоа ќе ви даде можност да ги залечите раните. Вашето срце треба да доживее нови работи за полесно да се ослободите од старите. Затоа промените се идеални во првите месеци од раскинувањето.

Не започнувајте агресивно да го „лечете“ своето срце
Можеби ќе сакате веднаш да го започнете процесот на „лекување“ и да го завршите во рок од една недела. Сакате да продолжите да живеете, да изберете нова кариера, да најдете нов партнер. Успори! Движете се полека, но самоуверено. Не чувствувајте потреба итно да разберете и анализирате што ви се случува. Исцелувањето сигурно ќе дојде, само не ги забрзувајте работите и не вршете притисок врз себе.

Размислете за себе
Сакајте се себеси! Грижете се повеќе за вашите основни потреби, како што се пиење вода, вежбање и здрава исхрана. Можете да земете неколку слободни денови и да се наспиете добро. Одете на прошетка или трчајте, но повторно, не се притискајте премногу. Исклучете го телефонот, гледајте добар филм или направете релаксирачка бања. Идентификувајте ги сите ваши непосредни физички потреби и разгалете се.

Ова е нова фаза и нов почеток
Врската може да заврши, но вие самите не сте раскинале. Вашето патување сега ќе стане посветло и поинтересно, чекор по чекор. Кога првпат ќе излезете од токсична врска, може да се чувствувате како да сте изгубиле сè, вклучително и вашата личност. Всушност, вашето патување штотуку зеде остар пресврт и сè на него изгледа чудно, непознато и малку страшно. Но, вие сте здрави и одлични и прифатете ги промените што ви се случуваат. Нека животот оди по својот пат и не гледај назад.

Разговарајте со „вистинските“ луѓе
Кога сте подготвени и чувствувате потреба да разговарате, задолжително разговарајте со оние на кои им верувате. Блиските луѓе ќе бидат внимателни кон вас и вашите емоции. Нека бидат позитивни луѓе кои имаат разбирање кон вас и кои ве прифаќаат.

Ценете го вашето искуство
Дозволете си да искусите цела низа ваши чувства и емоции. Првите денови, недели, па дури и месеци ќе бидат полни со конфликтни мисли и чувства. Можеби лудо ќе ви недостига вашиот токсичен партнер и во исто време ќе чувствувате лутина кон него. Искусете ги овие емоции. Разберете дека не можете да ги контролирате, но можете да контролирате како реагирате на нив. Прифатете го вашето искуство – тие сега се дел од вашиот живот и непроценлива лекција за вас.

Можеш повторно да сакаш
Можеби сега мислиш дека никогаш повеќе нема да можеш да сакаш. Можно е да бидете незадоволни од себе, да имате недостаток на самодоверба, а во секој потенцијален партнер ќе видите манипулатор кој може да ве изневери.Тоа е илузија и фрустрација. Вашето срце е секогаш способно за љубов. Само треба да му дадете дозвола. Можно е да бидете повнимателни, да забележите повеќе сигнали и да сфатите дека не можете да верувате некому така лесно. Сепак, ова е учење од грешките и заштеда на лекции од минатото за да не поминеме повторно низ истото. Важно е да знаете дека ве чека нова љубов и дека ќе дојде во вистинско време.

Вие сте многу храбра и решителна личност која успеа да ја напушти врската која ве уништуваше. Ја направивте вистинската работа – избравте себе си, вашата среќа и благосостојба!

Прегледи:
152
Објавено на:
23.12.2021