Како да носите марама во сите пригоди оваа сезона?

Трендовите секогаш се менуваат, па честопати се случува да се врати во мода некое парче за кое сме мислеле дека никогаш повеќе нема да го ставиме на себе. Марамите се еден од модните додатоци без кои нема да биде комплетен вашиот изглед оваа сезона. 

Како да ги носите?

Секоја марама можете да ја носите на повеќе начини, во зависност од материјалот и големината. Ова се само некои од нив.

1. Марама околу вратот

Silk scarves obsession 🙈 _ Видели этот потрясающий шелковый платок @oliz_brand в сториз? Так вот, я его только получила, а уже оп и фотография. А так вообще можно было? 😂 _ У моего любимого шелкового платка появился серьезный конкурент. Итальянский шёлк, расписан петриковской росписью – разве можно придумать лучше сувенир из Украины? @oliz_brand – вы делаете шедевры 😍 Кто-то из вас просил видео о том, как носить шелковые платки (и не выглядеть при этом как бабушка под подъездом) и, по секрету, именно его я собираюсь снимать на выходных. Как вам идея? 🙈 #annapogribnyak_style #silkscarf #pinkobsessed

A post shared by Anna Pogribnyak | IT,🖤fashion (@anna.pogribnyak) on


Марамата класично можете да ја носите околу вратот и да ја врзете на неколку начини или едноставно само да ја ставите околу вратот и да ја пуштите. И додека некогаш марамите се носеа со сако и во деловна комбинација, денес тоа не е случај. Тие се носат во комбинација со сако, маици со принт, фустани, па и со кожни јакни.

2. Марама како ластиче за коса


Со помош на марамата секогаш можете да направите репче, а најлесно ќе биде доколку најпрво врзете репче со обично ластиче, а потоа ја замотате марамата околу него.

3. Марама на глава

Coola Camilla Läckberg i en Emma Totem Tiger sjal✨

A post shared by @ artellaagentur on


Со помош на марамата можете да ја прекриете главата во потполност и така да се заштитите од силното сонце или пак да ја преклопите како венче.

4. Марама на рака

Feeling bright and fresh with Agatha silk bracelet this morning

A post shared by Silk Philosophy (@silkphilosophy) on


Прекрасна замена за алка. За овој тренд подобро е да користите помали марами бидејќи во спротивно марамата ќе изгледа преголема за вашата рака.

5. Марама на чанта

. 나른한오후에히비스커스한잔💕

A post shared by 여니앤나나by연보라 (@yeoni_nana) on


Еден тренд кои своевремено го промовираа брендови како Шанел и Хермес, повторно е во мода, а тоа е марамата на чанта. Без разлика дали е замотана околу целата рачка или е врзана на работ, ва е еден трик со чија помош ќе ја освежите чантата.
Коментари

[fbcomments]