Категории

Како да се пазите од сонцето а сепак да добиете бронзен тен

Ако не сакате црвен тен како јастог, време е да ја заштитите кожата. Сончевите зраци ве чекаат веднаш штом излезете на улица, особено ако заспиете во парк или на плажа. Како да ја пронајдете вистинската крема што ќе ја заштити вашата кожа? Прочитајте ги нашите специфични упатства за да го олесните вашиот избор.

Едно британско истражување покажува дека само една четвртина од жените користат креми за сончање, а третина од тој број користат оние со мала заштита, заштитен фактор 10 или помалку. Сепак, сè поголем број експерти предупредуваат дека паранојата од сонцето е подеднакво штетна бидејќи сè поголем број луѓе страдаат од недостаток на витамин Д, што е од витално значење за здравјето на коските и забите.

Кој заштитен фактор да се користи?
Д-р Хилари Алан, дерматолог од Вудфорд Медицинска естетика, вели дека дури и не размислувате за ништо помалку од фактор 20: „Јас би препорачал заштитен фактор од 30 до 50“.

„Ако сте под силна сончева светлина, не излегувајте без фактор за заштита од сонце 30“, вели д-р Вероник Батај, дерматолог од болницата „Принцес Грејс“ во Лондон, додавајќи: „Ако користите фактор 30, дури и да не користите нанесете крем како што треба – повеќето луѓе работат – сепак сте прилично добро заштитени два до три часа. Ако користите мал фактор и не подмачкувате дел од кожата, таа ќе изгори. ‘
Сепак, клучно е да се знае кожата, вели професорката Зулија Њутн-Бишоп, дерматолог од универзитетската болница Сент Луис. Џејмс во Лидс. ‘Направете се што можете за да спречите изгореници – а под тоа мислам розова, не плускавци. Ако ви е многу тешко да добиете потемен тен, држете се подалеку од сонцето. Не сончајте туку користете креми за самопотемнување. Па, кој сака црвен и сјаен нос што се лупи? ‘

УВА зраци
Штетата предизвикана од овие зраци не е толку лесно видлива бидејќи не предизвикува црвенило на кожата. Тие продираат длабоко под површината на кожата и можат да предизвикаат посериозни проблеми, малигнен меланом и предвремено стареење.
Некои производители користа sвездени симболи на пакувањето, па затоа кремите кои нудат UVA заштита имаат starsвезди од една до пет. „Секогаш бирај крем со пет starвездички“, вели др. Алан

Колку крем да се нанесе?
Нема потреба да штедите овде. Користете ги на целата површина на кожата – еден прст на лицето, еден на вратот … Имајте на ум дека 35 мл крем ќе го покрие целото тело на возрасен, што значи дека две лица ќе користат стандардна 200 ml шише за два дена.
„Нанесете го првиот слој 30 минути пред изложување на сонце, така што кремот се апсорбира во горниот слој на кожата“, вели професорот Њутн-Бишоп. Секогаш ставајте го повторно после пливање, но почекајте кожата да се исуши.

Хемиска и физичка заштита
Кремите за сончање се разликуваат и во тоа дали содржат хемиска или физичка заштита. Хемиската заштита работи со апсорбирање на УВ зраци и ослободување на енергија како топлина. Некои од состојките за хемиска крема за сончање се октиноксат, оксибензон и авобензон.

Физичката заштита од сонце ги рефлектира или расфрла зраците и често се користи во производи за чувствителна кожа. Цинк оксид и титаниум диоксид се користат за физичка заштита од сонцето.

„Водоотпорните креми користат одредена рамнотежа на хемиска и физичка заштита“, вели д-р Батај, но предупредува дека некои креми сè уште излегуваат за време на пливање, па затоа треба повторно да се нанесат.

Ако имате проблеми со егзема и алергии, подобро е да користите креми со физичка заштита (цинк оксид и титаниум диоксид) бидејќи тие предизвикуваат помалку иритација.

 

 

А што е со витамин Д?
Луѓето со темна кожа веројатно имаат пониско ниво на витамин Д, вели професорот tonутн-Бишоп. Имено, високото ниво на пигмент меланин ги блокира клетките на организмот и спречува синтеза на витамин Д.

„Луѓето со маслиново тен и луѓе со темна кожа не се препорачува да ставаат висок заштитен фактор затоа што во спротивно нема да имаат доволно витамин Д.

 

Не дозволувајте изгореници да се развиваат, но не бидете параноични “, објасни таа. Експертите советуваат да излегувате на сонце без крем 20 минути три пати неделно. Меѓутоа, ако сонцето ве фати брзо,

Прегледи:
141
Категории:
Убавина и мода
Објавено на:
22.07.2021