Категории

Како до прекрасен брознзен тен со помош на природни препарати

Оние кои сакаат да и помогнат на својата кожа и да го забрзаат природното потемнување на кожата при сончање имаат неколку опции како да го направат тоа. Важно е да се знае дека природните агенси за сончање наведени подолу не штитат од сонцето или обезбедуваат многу мала заштита, затоа би било добро да нанесете крем со препорачаниот заштитен фактор за вашата кожа или да користите производи со висок заштитен фактор до попладне и по 18 часот преминете во природно.

Маслиново масло за побрзо сончање на кожата
Маслиновото масло ги интензивира сончевите зраци, а истовремено содржи и супстанции кои ја хранат кожата. За добар рецепт ќе ви треба раствор на јод и сок од морков. Тинктурата на јод служи за заштита на кожата од изгореници, а сокот од морков промовира дополнително сончање. Земете околу 1 дл маслиново масло, додадете 5 капки јод тинктура (може да се купи ефтино во која било аптека) и сок од 1 морков. Нанесете ја смесата пред изложување на сонце и барем на секој час за време на сончање. Протресете добро пред секоја употреба.

Средство за побрзо сончање со ореви и моркови
Изрендајте моркови, ставете пар излупени ореви со лушпа (уште подобро ако имаат и зелена лушпа) во тегла и прелијте со 2 дл маслиново масло. Оставете го на сонце затворено 2 недели. Нанесете пред и по сончање.

Побрзо за побрзо сончање со масло од морков и маслиново масло
Измешајте еднакви количини масло од морков и маслиново масло. Ова е одличен забрзувач за сончање на кожата на сонце. Ако не можете да добиете масло од морков, изрендајте два поголеми моркови и ставете ги во тегла на сончево место со 4 дл маслиново масло. Чувајте на сонце една недела, по што можете да го користите на кожата.

Невенова маст за поубава боја
Мастата од невен содржи природен фактор 4 и нема да го забрза значајното сончање, но ќе го подобри квалитетот на кожата, а добиената боја ќе биде поубав тон.

Мешавина од природни масла за сончање
50 ml масло од авокадо
50 ml масло од макадамија
50 ml масло од јојоба
50 капки масло од иланг-иланг
30 капки масло од лаванда

Маслиново масло и лимон
Исцедете го сокот од лимон и измешајте со 2,5 дл маслиново масло. Оваа мешавина е корисна при сончање, но и по сончање за регенерација на кожата.

Природни креми за сончање и креми за сончање
Постојат некои природни креми за сончање затоа што содржат природна крема за сончање. Тука квалитетот на маслото е клучен, бидејќи само најквалитетните ја имаат проценетата заштита.

Масло од семе од малина
Маслото од семе од малина се проценува дека има заштитен фактор помеѓу 3 и 5. Маслото од семе од малина има природно антиинфламаторно дејство, а нејзините есенцијални масни киселини ја хранат и хидрираат кожата.

Масло од семе од морков
Маслото од семе од морков има заштитен фактор 4. Маслото од морков помага да се лекува сувата, испукана кожа. Помага во хидрирање на кожата и ја стимулира синтезата на меланин.

Масло од лешник
Маслото од лешник има многу висок заштитен фактор. Помеѓу 10 и 30 во зависност од квалитетот на маслото. Се апсорбира многу брзо и не остава мрсна трага на кожата, има адстрингентно дејство и ја стимулира циркулацијата во кожата. Поради оваа причина, маслото од лешник е првиот избор во нега на мрсна и комбинирана кожа, а со тоа и сончање на таквата кожа. Ако на маслото од лешник се додадат неколку капки масло од чајно дрво и неколку капки масло од лаванда, тоа е особено погодно за заштита на чувствителната кожа на лицето на сонцето кај луѓе кои имаат мрсна кожа и се склони кон појава на акни.

Масло од микроб од пченица
Маслото од никулци од пченица обезбедува заштита со фактор 2. Има голема содржина на витамин Е, затоа го користиме во третмани против брчки, стрии, за нега на сува, атрофирана, оштетена и испукана кожа и за третман на лузни. Корисен е и при нега на кожата оштетена од сонце.

Масло од соја
Маслото од соја има заштитен фактор 10 и е можеби најевтината природна крема за сончање. Покрај тоа, се користи и како отвратителен од комарци, па затоа треба да има ефект на заштита од комарци навечер.

Масло од авокадо
Маслото од авокадо има заштитен фактор од 5 до 15, во зависност од квалитетот. Маслото од авокадо има благ оклузивен и исклучително хидрантен ефект, помагајќи да се врати и зачува хидролипидната бариера на епидермисот, обезбедувајќи му удобност и мекост.

Рицинусово масло
Рицинусовото масло има заштитен фактор од 6, и обично е корисно за заштита на лицето и кожата склони кон акни и акни од сонцето. Рицинусово масло ги отстранува мозолките и црните точки, ја чисти и хидрира кожата.

Некои масла бараат претпазливост
Постојат масла кои се многу корисни, но не се погодни за сончање затоа што можат да предизвикаат зголемена чувствителност на кожата и со тоа да изгорат и да предизвикаат долгорочно оштетување. Овие вклучуваат масло од кантарион и ленено масло (воопшто не треба да се користи на кожата). Затоа, пред да користите каква било природна крема за сончање, секогаш бидете добро информирани на повеќе извори.

Прегледи:
250
Категории:
Убавина и мода
Објавено на:
07.06.2021