Како изгледаат 200 калории во една чинија

Дали сте свесни храната која ја внесувате дневно колку калории содржи? Малите бомбони ви изгледаат безопасно, како и лижавчињата кои им ги давате на децата?

Оваа чинија ни е основата за 200 калории, полните чинии зеленчук и овошје содржат ист број калории како 3 лижавчиња, а да не збориме за хранливите вредности. После ова, која чинија ќе ја одберете?

Јаболка

Половина чизбургер

Конзервиран црн грав

Овошни бомбони

Пола пилешки сендвич

Конзервиран грашок

Моркови

Конзервирана пченка

Крофна со глазура

Брокула

Целер

Кока кола

Чипс

Помфрит

Сланина

Кечап

Виршла

Мали пиперки

Гумени бомбони

Грозје

Киви

М&М бомбони

Јајца

Лижавчиња

Млеко
Коментари

коментари