Категории

Како си го упропастувате денот наутро а не сте ни свесни

Не само сообраќаен метеж или ненадеен дожд без чадор на половина пат до работа, туку и некои други ситуации може да ви го „уништат денот“. Но, не можете (најчесто) да влијаете врз нив.

Сеуште можете да го направите она што го правите прво кога ќе се разбудите. Можете да ги промените овие три утрински навики и полесно да започнете нов ден.

Конзумирате кофеин прерано
Дали навистина има лошо време за кафе? Одговорот е да. Штом ги отвориме очите наутро, нивото на енергија во нашето тело се зголемува, а шолја кафе веднаш по будењето ќе поттикне уште посилен наплив на енергија, и како резултат на тоа, се јавува нервоза, велат експертите од Универзитетот во Тврдат Мериленд. Според нивните совети, треба да пиете кафе еден час по будењето.

Не појадувате правилно
Чаша јогурт со грст бобинки може да звучи како здрав појадок, но затоа ќе бидете гладни до пладне. Овој вид оброк нема да му даде на вашето тело доволно потребни хранливи материи што би ве заситиле до следниот оброк. Здравиот појадок треба да содржи 15 грама протеини, 2,5 грама влакна, сложени јаглехидрати и малку здрави маснотии.

Веднаш седнувате на компјутер
Проверката на е -пошта веднаш штом ќе ги отворите очите во никој случај не е добар начин да го започнете утрото, бидејќи цел ден ќе бидете под стрес. Наместо тоа, експертите ве советуваат да се истегнете, да пиете чај или да разговарате со вашиот партнер, членовите на семејството.