Категории

Како вашата постелнина да мириса неодоливо – Потребни ви се само 3 состојки

(ВИДЕО) Веројатно мислите дека знаете како да ја перете постелнината и каква мудрост може да биде тоа сега, но исто така не мислите дека еден едноставен трик може да ви го промени мислењето.

На мрежата TikTok е објавено видео кое воодушеви повеќе од милион луѓе, кое е посветено на трикови за чистење на домот и организацијата. На видеото една жена која пред да ја стави постелнината во машината за перење, во детергентот додава ¼ шолја сода бикарбона, исто толку оцет и пет капки есенцијално масло од лаванда.

 

@refinedliving

Who needs to wash their sheets? Tag them below 👇 ✨ #refinedliving #cleantok #cleansheets #washyoursheets #laundrytok #washing #laundryday #washwithme

♬ erica padilla make it to me remix – erica padilla

 

Инаку, едно неодамнешно истражување ја откри страшната вистина за тоа колку често луѓето ја менуваат постелнината – и се покажа дека дури една третина од нив тоа го прават само еднаш годишно!

Експертите, пак, посочуваат дека постелнината се препорачува да се менува еднаш неделно, бидејќи на неа се собираат бактерии, парчиња кожа, грини…

Прегледи:
73
Објавено на:
25.10.2021