Категории

Како вашите фиоки и гардеробер да мирисаат убаво – 5 совети за отстранување на непријатните мириси

Нашите гардеробери исто така можат да имаат некој „сопствен“ мирис што едноставно не го сакаме.

Летото трае долго, а можно е да сте забележале дека плакарите и фиоките, по долгата зима, не мирисаат многу убаво. Ако вашата свежо исперена облека не мириса чиста овие денови, еве пет едноставни и одлични начини да ги ублажите непријатните мириси.

Сода
Сода бикарбона не е само за одржување на свежиот фрижидер. Ставете отворени конзерви сода бикарбона во области со застоен воздух, како што се плакари и фиоки. Ова ќе ви помогне да апсорбирате некои од овие долготрајни мириси.

Есенцијални масла
Ова е опција која не само што апсорбира непријатни мириси, туку и остава пријатен мирис. Значи, можете да наполните сад со половина чаша сода бикарбона и неколку капки од омиленото есенцијално масло. Протресете еднаш неделно за да го освежите мирисот и да го подобрите ефектот на сода бикарбона што го апсорбира мирисот.

Сапун
Мора да имате вишок сапун дома. Користете го за освежување на плакарот или фиоките, а исто така ќе ја спаси гардеробата од молци. Треба само да бидете сигурни дека сè уште е завиткано во хартија, затоа што не сакате остатоците од сапун да излезат на полицата, во фиоката или во гардеробата.

Кеси со лаванда
Друг начин да ја освежите гардеробата е да направите своја торба во која ќе ставите лаванда. Сè што ви треба е малку крпа, ориз и исушени пупки од лаванда. Можете да ги шиете вреќите со игла и конец, а исто така можете едноставно да ги врзете со посилна нишка. Наполнете ги кесите со ориз и лаванда, така што јачината на мирисот е колку што сакате.

Не ставајте чевли во плакарот
И за крај, но не и најважно, ако навистина сакате да бидете сигурни дека плакарите ќе останат што е можно свежи, ставете ги обувките надвор. Сепак, никој не сака да носи кошула што мириса на стапала.