Категории

Капењето во врела купка согорува калории и го намалува нивото на шеќер во крвта

Опуштете се и уживајте знаејќи дека го правите најдоброто за вашето тело.

Научниците од Универзитетот во Лофборо и Лестер во Обединетото Кралство објавија податоци кои укажуваат дека топла бања може да согори калории и значително да го намали нивото на шеќер во крвта. Се покажа дека времето поминато во овој вид уживање го намалува нивото на шеќер во крвта за 10% повеќе отколку возење велосипед. Покрај тоа, резултатите покажаа дека согорува околу 126 калории на час. Д-р Стив Фокнер од Националниот институт за здравствени истражувања во Лестер-Лофборо, оддел за биомедицински истражувања, рече:

„Откривме дека учесниците кои се капеле во топла бања во просек имале 10 проценти пониско ниво на гликоза во споредба со оние кои вежбале, што било сосема неочекувано.“

Тој понатаму коментираше дека количината на шеќер во крвта што се зголемува по оброкот е еден од индикаторите за ризик за создавање развој на дијабетес тип 2, па намалувањето на тоа може да биде добро за нашето здравје. Се разбира, ова не значи дека топла бања некогаш може да го замени целокупното влијание на вежбање и физичка активност, но сепак дава некои здравствени придобивки, освен обична топла, релаксирачка бања.

Туширањето е побрзо, полесно и попрактично, со брзото темпо на живот што сите го водиме, но понекогаш треба да направите пауза и да се опуштите. Покрај тоа, сега можеме да уживаме во бања знаејќи дека на овој начин согоруваме калории. Имено, топла бања го поттикнува потењето на телото, а со потењето калориите се топат и токсините се исфрлаат од телото. Резултатот е подобар изглед и поубава кожа.

Ако имате проблеми со несоница, потопување во топла бања пред спиење може да биде корисно. Имено, бањата се релаксира, па многу полесно ќе заспиете бидејќи ќе се чувствувате порелаксирано. Топлата вода има корисен ефект врз температурата на телото и го стимулира производството на мелатонин, што има позитивен ефект врз спиењето. Податоците покажуваат дека топла бања предизвикува нешто во нашите тела наречено „реакција на топлотен шок“. Истото се случува и кога вежбате и кога мускулите почнуваат да се загреваат.

Прегледи:
58
Објавено на:
27.08.2021