Категории

Кинеската нова година се славеше низ Азија: Погледнете како изгледаше тоа! (ФОТО)

Танчери, голтачи на оган, многу луѓе и голема забава, на овој начин се прославуваше кинеската нова година низ Азија.

Кинеската нова година се прославуваше ширум азискиот континент од Виетнам, каде што е позната под името Тет, до Јужна Кореа, каде што се нарекува Сеолал.

Славениците учествуваат во верски обреди, настани во заедницата и семејни собири.

Луѓето се собираат во храмовите за да палат стапчиња од темјан и се молат за добра среќа и здравје.

Црвената боја доминира на фенерите, облеката и натписите.

Во храмовите во Кина, изведувачите се облекуваат во костими од династијата Чинг.

Во престолнината на Северна Кореа, луѓето слават поставувајќи цвеќе на статуата на покојниот лидер Ким Ли Сунг и Ким Џонг Ли.

Насекаде се слики од слатки свињи бидејќи оваа година се одбележува годината на свињата, една од 12-те животни во кинескиот хороскоп.