Категории

Клучот е во појадокот – Намалете го обемот на струкот со помош на овие совети

Една од најчестите одлуки што ги носиме е секако да се храниме поздраво, повеќе да се движиме и вежбаме и да ги елиминираме вишокот килограми. Еден од најдобрите начини да го постигнете ова (и да направите реални и трајни промени во вашиот животен стил) е да консумирате здрав појадок секое утро.

Но, кога станува збор за појадок, важно е да се напомене дека не секој појадок е ист. Всушност, некои избори можат да ги попречат вашите напори да изгубите тежина ако не сте внимателни. Наместо тоа, држете се до следниве правила кои можат да ви помогнат да изгубите тежина.

Јадете веднаш
Истражувањата покажуваат дека појадокот помага за подобрување на метаболизмот, па затоа најдобро е да појадувате половина час до еден час по будењето. Ова осигурува да не се чувствувате толку гладни подоцна во текот на денот и да не правите лоши избори за ручек и вечера.

Јадете протеини
Појадокот богат со протеини може да ги спречи нападите на глад во текот на денот и може да ви помогне да јадете помалку остатокот од денот и на крајот да изгубите тежина. Истражувањата покажуваат дека жените кои јадат јајца за појадок имаат тенденција да губат двојно повеќе од жените кои јадат колачи за појадок.

Протеините од јајца ја зголемуваат ситоста и го намалуваат чувството на глад, што ви помага да консумирате помалку калории во текот на денот. Дополнително, појадокот богат со протеини е одличен избор доколку сакате да имате чувство на ситост и исполнетост со енергија во текот на денот, бидејќи се вари побавно од другите видови појадок.

Додадете банана
Јадењето појадок богат со отпорен скроб може да ви помогне да останете сити и да согорите повеќе калории, бидејќи го поттикнува вашето тело да ги користи мастите за енергија.

Препознатливиот скроб е составен дел на овесната каша и бананите – идеална комбинација за вкусен појадок!