Категории

Кога се чувствувате потиштено и несреќно – Овие нешта веднаш ќе ве расположат

Кога ќе дојдат мрачни денови, лесно ќе ги растерате црните облаци со овие методи..

Сигурно досега сте ја слушнале реченицата дека среќата е прашање на одлука. Сепак, понекогаш не е лесно. Дури и мало разочарување или фрустрација може да ги наруши нашите секојдневни активности и да н make направи пргави, бедни, потполно незаинтересирани за работите за кои треба да се грижиме тој ден. Па, тогаш доволно е само малку да го подобриме расположението за да го олесниме денот.

Постојат седум докажани начини да го направите тоа, и најдобро од се, нема да ве чини динар.

1. Прошетка во паркот
Кратката прошетка низ блискиот парк или која било друга зелена површина може да помогне во борбата против лошото расположение. Одење во природа, имено, го стимулира производството на хормони за среќа кои помагаат да се регулира расположението. Брзата десетминутна прошетка може да ве наполни со енергија и да го олесни чувството на замор и летаргија. Пешачењето помага и во намалувањето на нивото на хормонот на стрес и поттикнува ослободување на ендорфин кој го ублажува стресот, болката и непријатноста.

Се разбира, сончевата светлина е исто така корисна. Само 10 или 15 минути на сонце може да го стимулираат производството на серотонин, заедно со повеќе ендорфини, и со тоа да создадат голема доза помошници за подобрување на расположението. Природната светлина исто така ни помага да се чувствуваме поенергично и будни, особено ако го поминевме денот седејќи во темна просторија.

И, се разбира, постои природа која исто така поттикнува подобро расположение.

2. Смеа
Има причина зошто говорниците го започнуваат својот настап со шеги или духовити забелешки. Смеењето во група помага во ублажување на напнатоста и ги прави сите малку поенергични. Смеата, исто така, работи на индивидуално ниво. Ако чувствувате дека сте под стрес поради работата, на пример, хуморот може да ви помогне да се ослободите од напнатоста. Се разбира, да се натерате да се смеете ако не сакате да се смеете, може да биде предизвик. Затоа, обидете се да гледате смешни видеа, читајте духовити текстови, прашајте ги колегите дали знаат добра шега и кажете им ги вашите омилени…

3. Ароматерапија
Вашето чувство за мирис може да комуницира директно со амигдалата, делот од мозокот кој помага во регулирањето на емоциите. Затоа мирисите што предизвикуваат позитивни или носталгични спомени често помагаат во ублажување на напнатоста и вознемиреноста и го подобруваат расположението. Иако ароматерапијата се однесува на употреба на етерични масла за подобрување на расположението и менталното здравје, не мора да ги купувате за да ја добиете оваа корист. Можеби веќе имате мириси што го зголемуваат расположението во вашиот дом – омилен сапун или лосион, миризливи билки, чај од камилица или нане, лимон…

Иако мирисот на лосион или чај можеби не е ист со мирисот на етерично масло, сепак е мирис, или моќна алатка. Секој мирис што е привлечен или смирувачки за вас може да има позитивно влијание врз вашето расположение.

4. Прегратка
Сосема е природно да се свртите кон блиските луѓе и да побарате поддршка кога сте лошо расположени. Прегратката може да биде доволна за да го поттикне телото да ослободува окситоцин. Но, што ако вашето расположение опадне кога нема никој околу вас што би можел да ве прегрне? Прегрнете се. Иако оваа идеја може да изгледа смешно, па дури и лудо, допирот, вклучително и твојот, може да го олесни чувството на стрес и да ти помогне да се чувствуваш сигурно и опуштено. Така завиткајте ги рацете околу себе и останете така за момент или два, исто како што би се прегрнале со некој друг.

5. Слушање музика
Замислете се себе си во ситуација кога правите некоја работа во која не уживате. Музика, радио или нешто по ваш избор се репродуцира во позадина.
Почнува да ви свири омилената песна, весела и оптимистичка мелодија која ви внесува нова енергија. Почнувате да тропате со ногата и се враќате на работа со многу поголем ентузијазам.

Тоа е моќта на музиката – таа е одговорна за скокот на расположението што се случува во секунда. Покрај подобрувањето на расположението, музиката го ублажува стресот и напнатоста, ја намалува вознемиреноста и има корисен ефект врз меморијата и фокусот. Накратко, ако ви треба нешто што брзо ќе ви го подобри расположението, вашите омилени песни ќе завршат одлична работа.

6. Добра работа
Во моментот кога се чувствувате заглавено и чувствувате дека не можете да направите ништо за да ја промените моменталната ситуација, обидете се да се фокусирате на некој друг. Направете нешто убаво за другата личност – разубавете му го денот и донесете мѕ насмевка на лицето, и тоа потенцијално ќе го подобри вашето расположение. Имено, сознанието дека сте го подобриле нечиј ден може да ве остави во позитивно расположение. Ви треба идеја што да правите? Прашајте колега дали му треба помош, направете домашна работа наместо партнерката или мајката, почестете го миленичето со игра … Опциите се многу, а придобивката е голема.

7. Покана до саканите
Без разлика дали имате долг и исцрпувачки ден зад вас или само ве чека стресен настан, краткиот разговор со саканата личност, полн со поддршка и љубов, може да ви го подобри расположението. Дури и петминутен разговор со партнер, пријател, брат или сестра може да ви помогне да оставите мрачно расположение, грижи и нервоза зад себе.

Нашите најблиски се тука за да слушаат што не мачи, да нe охрабрат, да не насмеат и потсетат дека секогаш ја имаме нивната поддршка. Обратно е исто така, и ако не сте во можност да се јавите, дури и кратка преписка може да го подобри вашето расположение.

Прегледи:
232
Категории:
Среќа на денот
Објавено на:
13.09.2021