Категории

Кои намирници треба да ги јадете во зима?

Зимата е сезона во која многу луѓе страдаат од настинки и болести. 

Еден од начините да се заштите, а што го препорачуваат и нутриционистите е да го промените начинот на исхрана. Најубаво е да консумирате производи кои содржат голема количина на витамин Ц, омега 3 и омега 6 масти, витамин Д.

Во прилог имате листа на храна, која доколку ја конзумирате нема да имате никакви проблеми за време на зимскиот период.

Црвени пиперки

Печурки

Сирење и кашкавал

Боровинки

Банани

Цимет

Чаден лосос

Прегледи:
367
Објавено на:
23.12.2021