Категории

Колач со јаболка и пудинг од ванила: Не сте пробале поедноставен, посочен и повкусен десерт!

Со овој десерт, ќе го воодушевите целото семејство

Состојки за бисквит:

 • 5 јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 5 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво

Состојки за полнење:

 • 1,5 кг излупени јаболка
 • 1 литар вода
 • 3 пудинга од ванила
 • 30 гр шеќер

Декорација:

 • 4 дцл слатка шлаг

Подготовка:

 • Направете снег од белките, а во друг сад изматете ги жолчките и шеќерот.
 • Соединете ги двете смеси.
 • Продолжете со матење и додајте лажица по лажица брашно.
 • Додадете го прашокот за пециво и мешајте полека.
 • Истурете го бисквитот во среден сад и ставете го да се пече на 1800С додека не се добие златно кафеава боја.
 • За полнење исчистените јаболка, исецкајте ги на мали коцки, ставете ги во поголемо тенџере, додадете го шеќерот и 8 дл вода.
 • Ставете на оган, промешајте и варете додека јаболката не омекнат.
 • Ставете ги јаболката врз бисквитот (тој може да е сè уште топол, не пречи).
 • Во 2 дл вода измешајте го пудингот од ванила и додадете го во водата каде што се вареа јаболката.
 • Мешајте на тивок оган додека не згусне.
 • Истурете го топлиот пудинг врз јаболката.
 • Откако колачот ќе се олади, изматете го шлагот и нанесете го врз пудингот.
 • Оставете го колачот во фрижидер неколку часа и сервирајте.
Прегледи:
2261
Објавено на:
08.11.2019