Колач со сирење и вишни кој може да го направи секој од вас! (РЕЦЕПТ)

Викендот е идеален да направите практичен десерт во кој сите ќе уживате.

Состојки:

 • шолја брашно
 • шолја шеќер
 • шолја гриз
 • прашок за пециво
 • ванилин шеќер

Фил од сирење:

 • 500 гр свежо сирење
 • 1 јајце
 • кора лимон
 • ванилин шеќер
 • кисела павлака
 • 4 лажици шеќер

Фил од вишни:

 • 500 гр вишни
 • 3 лажици масло
 • 3 лажици презла
 • 3 лажици шеќер
 • половина сок од еден лимон
 • цимет по вкус

Прелив:

 • 2 јајца
 • шолја млеко
 • шолја павлака за шлаг ( нема потреба да матите со миксер)
 • 2 лажици шеќер

Подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 180 степени и премачкајте го лимот за печење со масло
 • Сите суви состојки соединете ги и поделете ги на три дела
 • Во длабок сад измешајте ги сите состојки со сирење
 • Во тавче стопете го путерот со презлата и пржите една минута
 • Ставете од страна и кога ќе се олади додадете ги вишните, лимоновиот сок, шеќер и цимет и соедините
 • Во третиот сад подгответе прелив од јајца, млеко и павлака, па додадете шеќер
 • На лимот за печење ставете ја сувата смеса, па делот со вишни, па смесата од сирење, потоа повторно сувата смеса
 • На крај прелијте со преливот од јајцето, печете околу 45 минути на 180 степени.Коментари

[fbcomments]