Категории

Колач со вишни и јогурт: Сочен и вкусен десерт готов за еден миг! (РЕЦЕПТ)

Ова е идеален десерт за љубителите на полесни колачи и за домаќинките кои немаат многу време за подготовка.

Состојки за тесто:

 • 4 јајца
 • 200 грама шеќер
 • 1 густ јогурт (180 грама)
 • 300 грама брашно
 • 1 чаша масло од јогурт
 • прашок за пециво
 • половина количина вишни од компот

 

Состојки за фил:

 • 2 густи јогурти
 • 1 јајце
 • шеќер по желба
 • лажица до две брашно
 • остатокот од вишните

Подготовка:

Изматете ги пенесто јајцата со шеќерот, додадете го јогуртот и маслото, а потоа брашното измешано со прашок за пециво.

Добиената смеса истурете ја во подмачкана тава.

По тестото распоредете ги половината од вишните од компотот и печете во загреана рерна на 180 Целзиусови 10 минути.

Извадете го колачот и истурете го филот што сте го направиле со матење на јогуртот со јајцата, шеќерот и брашното, а потоа додајте ги преостанатите вишни во филот.

Вратете се во рерната и печете уште 30 минути додека не добие убава боја.

Прегледи:
1655
Објавено на:
22.02.2020