Категории

Колку често треба да ја миете вашата коса според нејзиниот тип

Пред да започнеме да зборуваме на оваа тема, мора да се држиме до фактот: Не постои универзално точен одговор за „Колку често треба да ја мијам косата?“, Бидејќи секој поединечен вид на скалп и коса е уникатен и има уникатни потреби.

Иако веројатно сте чуле дека е најдобро да ја миете косата што поретко, тоа е глупост, од самата причина што секој тип на коса е различен. Исто така, во зависност од видот на вашата коса, пречесто миењето може да предизвика првут, иритација, опаѓање на косата, сувост … Ги прашавме експертите што мислат за ова и еве што откривме.

Mијте ја косата секој втор ден
Иако се чини дека права коса е лесна за одржување, тоа го докажа спротивното. Правата коса покажува многу повеќе маснотии отколку другите видови. Што значи дека дури и ако вашата коса не е мрсна, таа ќе изгледа така. Можеби ви се чини дека најдобро решение е да го миете секој ден, но на тој начин ќе доведете само до оштетување и уште поголемо подмачкување. Наместо тоа, измијте ја косата секој втор ден со помека, волуметриска формула и испрскајте шампон за суво миење за да го спречите опаѓањето на косата за два дена.

Густа коса
Мијте ја косата еднаш, до двапати неделно. „Подебелите фоликули на косата имаат тенденција да ги „маскираат“ маснотиите подобро од потенките, што значи дека „ако вашата коса не е многу мрсна, обидете се да ја миете само еднаш или двапати неделно“ – вели познатиот фризер Мајлс ffефрис. Ако сте склони кон чешање и првут, пробајте шампони направени од масла од чајно дрво кои го потиснуваат воспалението и чистат пори.

Брановидна или виткана коса
Мијте ја косата два до три пати неделно. Бранови и послаби кадрици лесно можат да ја изгубат формата ако користите погрешни шампони. За да го задржите нивниот волумен и облик, измијте ја косата секој втор ден (за мрсни скалпи) или на секои два или три дена (за „нормален“ скалп) со шампон без сулфат.

Оштетена коса
Мијте ја косата на секои два до три дена. Кога ќе ја оштетите косата (благодарение на постојаното пеглање, фенирање, боење и сл.), Таа станува сува, груба и кршлива. За да го избегнете ова, пробајте шампон со сулфат, но кој содржи растителни протеини и лесни масла за чистење и хидратација.

Мрсна коса
Мијте ја косата секој втор ден. Знаеме дека многумина кои се борат со овој проблем сметаат дека решението лежи во секојдневното миење на косата. Сепак, ова го суши и го оштетува вашиот скалп, што може да доведе до уште поголема маснотија. Наместо тоа, измијте ја косата секој втор ден со шампон без сулфат кој ќе ја расипе маснотијата.

Нормална коса
Мијте ја косата два до три дена. Ајде да разјасниме веднаш: Не постои „нормална“ или „ненормална“ коса, но ако вашата коса не е виткана, тенка, мрсна – вие сте некаде на средина – што значи дека можете да користите таков шампон. Пробајте навлажнувачки шампон без сулфат, со лесни масла (не силиконски) што ќе ви даде дополнителен сјај и мекост.