Категории

Консумирајте една лажица мед на ден и ќе се изненадите од промените

И малите количини мед можат значително да ја подобрат состојбата на вашиот организам

Со децении медот е дел од секојдневната исхрана, а исто така се употребува и за медицински цели. Медот е познат како намирница која му годи на организмот и ги ублажува симптомите на многу болести, а многу често се користи и за козметички цели. Доколку јадете една лажица мед дневно, овие промени сигурно ќе ги забележите.

Подобар изглед на кожата –
Медот чисти, штити и лекува рани а ширум светот се користи и за нега на кожата. Во себе содржи  висока количина на протеини и гликолна килесина која лечи ситни рани а и акни. Неговите аминокиселини го обновуваат ткивото и ги одржуваат поткожните влакан се поцврсти. Освен тоа богат е и со мелатонин кој го опушта телото во текот на спиењето и помага кожата да изгледа поздраво.

Медот исто така делува и на стресот и анксиозноста. Го регулира нивото на холестерол во крвта кој предизвикува мозочни и срцеви удари. Редовното конзумирање на мед го ограничува растото на гликоза во крвта.

Со редовно конзумирање на мед можете да спречите дури и Алцхајмерова болест, тој го одржува здравјето на мозококот и срцето.

Антибактериските својства кои ги содржи медот го штитат телото од појавувањето на бактерии меѓу кои ешерихија коли и салмонела. Доколку го замените шеќерот со мед, спречувате појавување на некои токсини и ја обновувате цревната микрофлора.