Категории

Корисни совети за жештините – Никако не заминувајте на одмор без овие 5 нешта

Секој што планира годишен одмор треба да знае како правилно да патува на горештините. Одморот е клучен, но треба да се испланираат и преземат одредени работи за да се биде здрав и безгрижен на патувањето.

„Ако имате гадење додека патувате, има лекови што треба да ги земате навреме за да немате никакви проблеми. Хроничните пациенти треба редовно да земаат терапија и секој треба да има лекови за алергии и треска. Донесете пробиотици, активен јаглен и тоа е најосновното, за да можеме да одиме на безгрижно патување и да бидеме здрави таму “, велат докторите. Исто така, таа советуваше да јадеме полесно за време на патувањето, а доколку возиме, правиме паузи за да се одмориме и да бидеме фокусирани.

И, ако останеме во градот, на горештините?

„Бидејќи е викенд, опуштете се, прошетајте наутро, дозволете си кафуле во природа. Хроничните пациенти треба да пијат терапија, да не излегуваат од 12 до 17 часот кога е најсилна топлината, не заборавајте да нанесувате крема за сончање на децата и да уживате покрај реката или базенот, но под сенка “, советуваат тие.

Ако некој ве праша кој е најдобриот начин да се разладите во жешките летни денови, веројатно би одговориле без размислување – со ладна вода. Иако повеќето од нас посегнуваат по најздравиот пијалок, но во ладна верзија, експертите предупредуваат дека ова само си штети на самите себе.
Имено, студената вода влијае на контракција на крвните садови, па затоа хидратацијата на телото е многу побавна од вообичаеното. Уште полоша варијанта е ако сте јаделе пред да ја испиете таа чаша ледена вода – варењето ќе биде многу побавно поради собраните крвни садови.

Ова не е единствениот недостаток на ладна вода. Кога крвните садови се стеснуваат, за телото е потешко да апсорбира хранливи материи кои ни даваат енергија, па затоа и постојната енергија се користи за регулирање на температурата во телото. Ова дури може да доведе до дехидратација, што е сосема спротивно на ефектот што сакаме да го постигнеме.

Конечно, тука е факторот на шок. Ако сте жешки затоа што трениравте или поминувавте долго време на сонце, дефинитивно не треба да посегнувате по ладна вода. Големата разлика во телесната температура и температурата на водата што ја внесувате е шок за дигестивниот тракт, кој нема да може да го апсорбира. Исто така, некои луѓе пријавиле хронична болка во стомакот после пиење ладна вода во такви ситуации. Секако, тоа не значи дека треба да пиете топла вода, туку онаа на умерена, најдобра собна температура. Fasterе ве освежи побрзо, иако не изгледа така.

Прегледи:
210
Објавено на:
23.07.2021