Корпички со овошје: Совршен спој на крцкави бисквити и кремаст фил!

Има ли нешто поубаво, отколку да ги ставите овие слатки корпички со овошје на маса?

Состојки:

 • 200 грама брашно
 • 1 јајце
 • 100 гр шеќер во прав
 • 70 гр путер
 • кора од лимон
 • малку прашок за пециво
 • 2 пудинга
 • ванилин шеќер
 • 500 мл млеко
 • 2 лажици шеќер
 • 2 пудинга од ванила
 • хартиени корпи

 

Подготовка:

Изматете го путерот со шеќерот во прав, а потоа додадете го јајцето,кората од лимон и брашното со прашокот за пециво. Убаво измесете го тестото па направете танка кора. Со калап направете цветни бисквити.

Свртете ги калапите од хартија наопаку и поставете ги направените цветови. Печете на 2000С околу 15 мин. Отстранете ги калапите за хартија и ставете го подготвениот пудинг во корпите и ставете го овошјето над пудингот.
Коментари

[fbcomments]