Категории

КОВИД-19 СОСТОЈБА ВО НАШАТА ЗЕМЈА 23.08.2020

Во последните 24 часа се направени 1414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 53
– Куманово 19
– Штип 8
– Тетово 4
– Струга 2
– Велес 6
– Битола 7
– Гостивар 10
– Гевгелија 2
– Струмица 1
– Крива Паланка 2
– Пробиштип 2
– Македонски Брод 3
– Берово 2
– Делчево 5
– Свети Николе 6
– Кичево 3
– Неготино 2
Во болнички услови почин 63 годишен пациент од Дебар.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 58 оздравени пациенти од:
– Скопје 22
– Штип 1
– Прилеп 1
– Тетово 3
– Струга 11
– Битола 2
– Охрид 9
– Гостивар 5
– Демир Хисар 3
– Виница 1
Досега во земјата се направени вкупно 137.465 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13595, бројката на оздравени пациенти е 10110, на починати е 564, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2921.
Прегледи:
474
Објавено на:
23.08.2020