Кристално чиста вода, бел песок и сонце: Ова се најубавите плажи во светот! (ФОТО)

Рајот на земјата постои, а овие плажи се доказ за тоа. Уживајте гледајќи ги најубавите плажи во светот и барем на секунда побегнете од секојдневието.

Баиа до Санчо, Бразил

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Henrique Zirpoli (@heinz_) on


Оваа плажа е под заштита на УНЕСКО. Постои ограничен број на туристи кои можат да ја посетат бидејќи целта е да се заштити и зачува природата. На оваа плажа се наоѓа најголем број на делфини во светот.

Поинт Рејес, Калифорнија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ray Martinez (@ray.martinez1) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alex T (@alex_r_toto) on


Бидејќи во овој калифорниски ‘рт е забранет автомобилскиот сообраќај, ќе мора да пешачите до овој прекрасен брег. Наградата е поглед кој го одзема здивот, дава мир и спокој.

Плажа Сендкат, Канада

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gill Bradley (@gillbradley) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Asha J (@ashajaayphotography) on


Кратка прошетка низ шумата на островот Ванкувер, ќе ве одведе до плажата Сендкат и преубавиот водопад.

Розовата песочна плажа на Бахамите 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pink Sands Resort (@pinksandsresort) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BeautifulEarth (@travel_bucket_list_) on


Топлата, кристално чиста вода и меката, розова плажа го прават ова место магично за одмор.

Кох Аданг, Тајланд

 

View this post on Instagram

 

A post shared by weblogwater (@weblogwater) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by weblogwater (@weblogwater) on


Овој остров е далеку од популарните летувалишта на Тајланд. Ако сакате тропска шума, зеленило и морски желки, Кох Аданг е вистинското место за вас.

Плажата на школките во Австралија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tony N. (@outback_impressions) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Julia (@julia_grnr) on


Плажата Шел на западот од Австралија е долга околу 60 километри и потполно е прекриена со школки. Ако мислите дека тука можете да соберете сувенири колку што ќе посакате, се лажете бидејќи оваа плажа е на списокот на УНЕСКО.

Кала Макарелета, Шпанија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marco Cicconi (@marcocicconi77) on


Ако барате мир и сокој, ќе го најдете на оваа плажа. Замислете кристално чиста вода, планини и борова шума.
Коментари

коментари