Категории

Кристијано Роналдо е позитивен на коронавирусот

Напаѓачот на Јувентус се тестираше и е позитивен на коронавирусот. Тој се чувствува добро и не страдаше од симптоми, но сега се самоизолира и нема да учествува во пресметката на Португалија со Шведска. Остатокот од тимот на Португалија покажа негативни тестови и се достапни за избор.

Фудбалската федерација на Португалија соопшти: „Кристијано Роналдо беше ослободен од работата на Националниот тим по позитивниот тест за КОВИД-19, така што нема да се соочи со Шведска. Португалскиот репрезентативец се чувствува добро, без симптоми и изолирано. ”

После позитивниот случај, преостанатите играчи направија нови тестови во вторник утрото, сите со негативен резултат и му се на располагање на Фернандо Сантос на тренинг попладнево, во Градот на фудбалот.

Играта, сметана за квалификациската фаза во Лигата на нациите, е закажана за во среда, во 19:45 часот, во Алваладе. Португалија во среда вечерта игра против Шведска во Лигата на нациите.

Роналдо (35) во неделата во Париз ги одигра целосните 90 минути на ремито на Португалија против Франција, откако минатиот четврток настапи и против Шпанија во Лисабон.

Шефот на Португалија, Фернандо Сантос, изјави за нерешениот резултат со Франција: ,,Тоа беше многу изедначена игра; играчите беа премногу претпазливи. Не знам дали имаше премногу почит од двете страни, но играта изгледаше така. Не беше многу брзо, но беше избалансирано.”

Роналдо се фотографираше со соиграчите од Португалија на вечера во понеделникот вечерта.