Категории

Ладно цеден сок од грозје без конзерванси: Овој домашен сок е потполно здра! (РЕЦЕПТ)

Направете го овој домашен сок од грозје, уживајте во прекрасниот вкус, а истовремено поправете ја и крвната слика.

Состојки:

– 5 кг грозје (црно слатко)

– 100 гр. обичен шеќер или 200 гр. фруктоза или 10 лажици мед

– 600 гр. лимон (може и со лимонтус пола-пола)

– 1 литар вода

Подготовка:

Овој сок може да ги правите и со повеќе вода, шеќер и лимонска киселина ако сакате економичен сок.

Погледнете ја подготовката:

Прегледи:
465
Објавено на:
21.09.2021