Категории

„Лепење на лицето“ – Новиот тренд за бршење на брчките кој полека го освојува светот на убавината

Брчките на челото се технички вид на изразни линии или брчки кои се јавуваат кога ги активирате мускулите на лицето под нив, а со текот на времето, поради недостаток на колаген, кожата не може да се опорави од овие движења.

Новиот тренд за убавина Tik Tok стана вирален откако една корисничка ги сподели резултатите со другите откако спиеше со парчиња селотејп на челото; Имено, по само една недела, како што тврди, кожата и била забележливо помазна, а областа речиси целосно немала брчки.

Техниката на лепење на лицето со селотејп брзо ја прифатија многумина кои тврдат дека помага, но дали навистина функционира? Еден пластичен хирург објаснил точно како функционира и дали навистина може да ги „брише“ брчките, пишува Mind Body Green.

– Ставањето лента за маскирање на челото генерално нема да помогне при брчките, но тоа е начин да се потсетите да го ограничите движењето на веѓите. Брчките на челото се технички вид на изразни линии или брчки кои се формираат кога ги активирате мускулите на лицето под нив. Бидејќи виталните компоненти на кожата како што е колагенот се намалуваат со текот на времето, односно како што стареете, вашата кожа не може да се опорави од овие движења – објасни пластичниот хирург, Ентони Јун.

Грижата за вашето лице дефинитивно може да помогне да се спречи умирање на брчките на вашето лице. Ова не значи дека никогаш повеќе не треба да ги кревате веѓите, туку да внимавате како вашето лице мирува кога не сте активно вклучени. Пластичен хирург вели дека ако треба да го залепите челото за да ги поттикнете тие мускули да се одморат, тоа е сосема во ред, бидејќи лентата може да спречи вашето чело несвесно да се збрчка додека спиете. Тој истакна дека е важно да знаете дека селотејп лентата нема магично да ги избрише брчките, туку само ќе ве потсети да ги правите помалку со изразите на лицето.

Така, лепењето на лицето може потенцијално да помогне да се спречи непотребното подигнување на веѓите, што може да спречи таложење на брчките на челото. Сепак, постојат и други начини на кои можете да се грижите за вашата кожа и на тој начин да ги лекувате брчките на челото. Хирурзите советуваат да се користат локални агенси кои помагаат во обновувањето на колагенот, како што се ретиноиди и гликолна или млечна киселина. Тие можат да помогнат да се врати помазната текстура на кожата, бидејќи го стимулираат обновувањето на клетките, обезбедуваат ексфолијација и помагаат во производството на колаген.

Исто така, треба да ја одржувате вашата кожа многу хидрирана бидејќи несоодветната хидратација може да доведе до видливи знаци на стареење. Хирургот Јун вели дека ако сте во 20-тите или 30-тите, сите фини линии на челото, под очите и тие линии на смеење често се резултат на тоа што на кожата и треба хидратација, а не стареење. Тоа е уште поголема причина да се намачкате со квалитетен серум на хијалуронска киселина и да бидете сигурни дека нивото на вашата внатрешна хидратација е високо.

Прегледи:
120
Објавено на:
09.07.2022