Категории

Летна детоксикација на телото – 5 промени кои морате да ги направите

Корисни совети кои ќе ви помогнат да го подготвите вашето тело за летната сезона и да го исчистите од сите токсини кои се насобрале во текот на зимата.

Ајурведата, индиската традиционална медицина, се користи сè почесто во современиот ритам на животот. Препознатливо е по тоа што го третира здравјето холистички, ги опфаќа сите аспекти на здравјето затоа што промовира физичка, ментална, емоционална и духовна благосостојба. Тоа нè учи како да живееме во хармонија со природата, што ни помага да го зачуваме нашето здравје. Ајурведските совети кои помагаат во чистење на телото и враќање на рамнотежата се создадени во скалдус и по природа, односно со годишните времиња. За да го исчистите телото од токсини во текот на летото, најважно е да се фокусирате на дигестивниот систем, што е клучно во процесот на детоксикација. Доколку го детоксицирате вашето тело, тоа ќе ви донесе добра енергија, ментална рамнотежа, подобро расположение и ќе го зајакне одбранбениот систем на организмот.

Летната сезона може да биде особено тешка за луѓето со доминантна пита доша, па затоа особено им се препорачува на овие луѓе да се детоксифицираат и да имаат здрава исхрана во хармонија со ритамот на природата.

Еве како да го исчистите вашето тело од токсини ова лето со помош на Ајурведата:

1. Користете масло за ладна масажа
Меѓу најквалитетните основни масла за масажа се екстра девствени, ладно цедени масла. Можете исто така да користите масло од јојоба, масло од семе од грозје и авокадо, а исто така можете да ги мешате со кокос и на тој начин да се почестите со масажа за детоксикација и совршен момент на релаксација што ќе ве ослободи од напнатост.

2. Вклучете повеќе свежо овошје и зеленчук во вашата исхрана, особено зелено.
Се препорачува да се консумираат аспарагус, зелена цвекло, зелка, брокула, целер, краставица, кељ. Една од најдобрите намирници за летна детоксикација е дефинитивно кретата, која можете да ја комбинирате со разни зачини и да го разладите вашето тело.

3. Направете ладен чај за детоксикација
Изрендајте малку свеж ѓумбир, па истурете 500 мл вода, па додадете лажичка зелен чај и лажица свежо исцеден сок од лимон. Ставете да се готви на тивок оган, и кога ќе зоврие, тргнете го од оган, процедете го и оставете го да се излади. Ставете неколку лисја свежа нане во ладен чај.

4. Вежба, но во умерени количини
За време на летните сезони, треба да избегнувате напорни и физички исцрпувачки тренинзи кои дополнително ќе го загреат телото. Вежбајте јога, чинии, пливајте или запишете се на курс по цигонг. Умерените вежби ќе имаат голем ефект врз вашиот процес на детоксикација, а исто така ќе ви донесат добра енергија.

5. Поттикнете чистење со билки

– Крв и кожа – Ним и индиски растенија од супа се препорачуваат за детоксикација

– Црн дроб – растенијата како што се тулси, куркума и ѓумбир имаат корисен ефект врз овој орган

– Црева – Амалаки (амла или огрозд), една од најпознатите билки на традиционалната ајурведска медицина, се препорачува за чистење на цревата.

Забелешка: Бидете сигурни да се консултирате со експерт пред да користите билки за медицински цели.

Прегледи:
231
Објавено на:
26.05.2021