Категории

Лимонада со лаванда против главоболка и анксиозност: Ќе го обожавате овој напиток! (РЕЦЕПТ)

Бројот на личностите кои се борат со анксиозност е во пораст, а оваа ментална состојба не треба да се игнорира. А згора на тоа, доколку секоја вечер имате главоболки – лавандата е единствената состојка која се поврзува со овие две состојби.

Може да се користи при лечењето на анксиозноста и главоболката, а за разлика од конвенционалните лекови, лавандата е безбедно и ефикасно решение. Затоа ви го претставуваме овој напиток кој ви препорачуваме да го пробате.

Состојки:

  • 1 чаша сиров мед
  • 5 чаши филтрирана вода
  • 1/4 чаши сушена лаванда (органска, за готвење)
  • 6 лимони (излупени и исцедени)

Подготовка: 

Ставете половина од вкупната количина на вода да се проврие, тргнете го лонецот од оган и додадете ја сушената лаванда. Оставете да се натопи 20 минути, промешајте и потоа оставете да се олади на собна температура.

Процедете и засладете со мед. Додадете лимонов сок и остатокот од водата. Сето тоа промешајте го и чувајте го во фрижидер.