Категории

Лимонадата со куркума ја третира депресијата подобро од антидепресиви (РЕЦЕПТ)

За лимонадата со куркума утврдено е дека ги содржи некои од најдобрите лековити вредности. Познато е дека куркумата има силни антивоспалителни својства.

Овој корен ги убива канцерогените клетки, лечи од депресија, го намалува холестеролот. Списокот е долг, но вреди да се споменат и другите придобивки од консумацијата на куркума како што се лечење рак на кожа, Алцхајмерова болест и други состојби како артритис, жолтица, дијареа, болки во желудникот.

Големото откритие докажало дека куркумата може да излечи од тешка депресија, без потреба да се соочувате со некакви нуспојави. Куркумата ја лечи депресијата со посебната состојка која се вика куркумин, а докажано е дека е поефикасна и од флуоксетинот кој се наоѓа во антидепресивот Prozac.

Рецепт за 4 личности:

  • 4 шолји ладна вода
  • 2 лажици свежа или куркума во прав
  • 4 лажици 100% јаворов сируп, мед или стевиа ако избегнувате шеќер
  • 1 лимон
  • сок од еден портокал (по избор)

Помешајте ги сите состојки, промешајте и послужете.