Категории

Лионел Меси ја напушта Барселона

Лионел Меси, еден од најголемите играчи во историјата на фудбалот, ја извести Барселона дека има намера да го напушти клубот а тоа да го стори со активирање на клаузула во неговиот договор што би значело дека екипата каде ја поминал целата своја кариера не  добиваат процент на надоместок.

Меси (33) ги помина деновите од понижувањето на Барселона од Баерн Минхен, во четвртфиналето на Лигата на шампионите пред нешто повеќе од една недела, гледајќи како неговиот клуб се спушта во уште еден период на внатрешни превирања. Квик Сетиен, менаџерот и спортскиот директор, Ерик Абидал, заминаа, а за тренер беше назначен Роналд Коман, поранешен играч на Барселона.

На Суарез, наводно, во краток телефонски разговор му било кажано дека е слободен да најде нов клуб.Коман разговарал и со Меси, кој во тој момент престанал да ја посветува својата иднина на клубот. Новинските извештаи во Шпанија во вторникот вечерта сугерираат дека Коман го предупредувал Меси дека повеќе нема да добие специјален третман – закана.

Радиото „Каталуња 1“ пред недела објави дека Меси ќе ја напушти Барселона, тврди дека фудбалерот решил каде сака да ја продолжи кариерата.Според овој извор, тој веќе стапил во контакт со Пеп Гвардиола и прифатил да потпише тригодишен договор.

Се шпекулира дека Манчестер сити бил подготвени да издвои 210 милиони евра за трансферот на Меси.

Прегледи:
350
Категории:
Фудбал
Објавено на:
26.08.2020