Категории

Мафини со вишни (РЕЦЕПТ)

Овие мафини се подготвуваат брзо и веруваме дека ќе ве освојат со својот вкус.

Потребни состојки:

 • 1 и 1/2 чаши брашно од пченица
 • 1/2 чаша кафеав шеќер
 • 1 лажица ванилин шеќер
 • 1/2 лажици сода бикарбона
 • 1 рамна лажица прашок за пециво
 • 1 јајце
 • 1/2 чаша масло
 • 1/2 чаша топла вода
 • малку сол
 • 1 чаша свежи или замрзнати вишни
 • шеќер во прав за попрскување

Подготовка:

Убаво измешајте ги брашното, прашок за пециво и содата бикарбона. Потоа додадете го кафеавиот шеќер, ванилин шеќер, сол, јајцата, маслото и топлата вода и убаво измешајте ги заедно додека не се соединат состојките. На крај, додадете ги вишните. Ставете ги во калап за мафини и наполнете ги до ¾ од висината. Печете околу 30 минути.

По печењето, изладените мафини посипете ги со шеќер во прав пред да ги сервирате и украсете ги со лисја од нане. Добар апетит!