Магичен напиток за моменти на релаксација: Топло чоколадо со тајна состојка! (РЕЦЕПТ)

Во овој период од годината најмногу одговараат топлите напитоци, а силното и топло чоколадо никој не би го одбил. Ова е рецепт за малку поинакво топло чоколадо.

Состојки:

  • 2 кесички чај од нане
  • 250 мл вода
  • 375 мл млеко
  • 100 г горко чоколадо
  • Шеќер по желба
  • Слатка павлака
  • Неколку ливчиња свежо нане

Подготовка:

Кесичките со чај прелијте ги со жешка вода и оставете 10 минути да отстои. Во меѓувреме загрејте го млекото до вриење, тргнете го од шпорет, додадете искршено чоколадо и мешајте додека чоколадото не се стопи. Кесичките со чај, полека мешајќи ставете ги во чоколадното млеко. Млекото повторно вратете го на шпорет и внимателно загрејте го до вриење. По желба додадете шеќер.

Послужување:

Топлото чоколадо ставете го во 3-4 чаши, декорирајте со изматена слатка павлака и ливчиња нане.
Коментари

коментари