Категории

Малку познати факти за брендовите што може да ги изненадат дури и најголемите шопохоличари

Многу често, кога купуваме некој производ, не ни размислуваме за историјата што стои зад компанијата што го произведува. И многу брендови имаат неверојатни факти во нивните биографии што ги прават навистина различни од другите.

Ние бевме навистина љубопитни за извонредните факти што ги научивме за некои познати компании и решивме да ги споделиме со вас.

M.A.C.

 • Првите M.A.C производи беа буквално направени во кујна. Двајца пријатели ги правеа производите дома и ги продаваа во салони.
 • Главните клиенти на компанијата беа професионални фотографи и шминкери затоа што производите за убавина беа навистина еластични. Наскоро, сите производи што беа направени за модни писти станаа достапни за секоја жена.
 • М.А.С стана навистина успешна во 1990 година кога Мадона побара од брендот да создаде црвен кармин што би бил добар неколку часа на сцената. Особено за пејачката, тие го направија познатиот руски Црвен, кој и денес е иконски.

Louis Vuitton

 • Познатата торба Луј Витон е направена во 1930 година. Овој модел беше наречен Спиди 30. Работата беше во тоа што имаше само една големина и беше ширина 30 сантиметри.
 • Наскоро, актерката Одри Хепберн, која беше прилично ситна, го замоли Луис Витон да и направи помала верзија на Спиди, за да не може да ја користи само на патувања, туку и секој ден. Компанијата ја слушаше актерката и го издаде Speedy 25, кој денес е класика.
 • Сега има 5 големини во оваа линија: нано, 25, 30, 35 и 40.
 • Во текот на целата своја историја, Луј Витон никогаш не остварил продажба. На крајот на секоја година, компанијата ги согорува производите што не продале со цел да го задржи брендот ексклузивен.

Louboutin

 • Основачот на компанијата, Кристијан Лубутин, е роден во Париз во сиромашно семејство со многу деца и секогаш бил заинтересиран за модата. Според него, тој се интересирал за чевли во 1976 година кога го посетил Националниот музеј на уметности во Африка и Океанија. Таму видел знак со кој им се забранува на жените да влегуваат во зградата облечена во високи потпетици затоа што може да го оштетат дрвениот под. „Сакав да му пркосам на тоа“, рече Лубутин. „Сакав да создадам нешто што ги крши правилата и ги прави жените да се чувствуваат сигурни и овластени“.
 • Тој ја основал компанијата „Кристијан Лубутин“ во 1991. Првата личност што ги купила неговите чевли е Каролин, принцезата од Хановер. Таа прва создаде желба околу оваа марка на чевли.
 • Познатите црвени ѓонови се појавија во 1993 година. Кога дизајнерот навистина ги виде своите проекти во реалниот живот, не ги сакаше чевлите, тој рече дека како да немаат енергија. Со цел да го направи дизајнот пожив, тој зел црвен лак и ги излакирал стапалата. Подоцна, тој рече дека знае дека тоа ќе биде огромен успех.
 • Чевлите Лубутин често се фалсификуваат. Самиот Кристијан поднесе многу тужби, на пример, против друга позната марка – Ив Сен Лоран. Така, судот одлучи дека Лубутин има ексклузивно право да прави чевли со црвени стапала, ако горната боја е различна, а Ив Сен Лоран може да прави чевли со црвени стапала само ако горниот дел е во иста боја.

Nutella

 • Во 1946 година, италијанскиот слаткар Пјетро Фереро ја направи првата серија од овој намаз со вкус на какао. Не се продаваше во тегли, но изгледаше како блокови продадени во калај фолија. Тогаш слаткарот сфати дека нема доволно чоколадо – во тоа време беше тешко да се дојде. Така, Фереро реши да додаде лешник.
 • Бизнисот го презеде неговиот син и во 60-тите години на минатиот век тој го ослободи ширењето во стаклени тегли. Се викаше Нутела. Според класичниот рецепт, секоја тегла од 400 грама содржи 52 лешници, скоро чаша млеко и малку какао.
 • Глобалното производство во 2013 година беше околу 350.000 тони.
 • Слоганот на брендот звучи вака: „Che mondo sarebbe senza Nutella?“ што може да се преведе како: „Каков би бил светот без Нутела?“

Tiffany & Co.

 • Овој бренд за накит е основан во 1837 година во Њу Јорк, од страна на Чарлс Тифани и неговиот соученик Џон Јанг. Овие млади момци позајмиле 1.000 долари од таткото на Чарлс и отворија продавница за накит.
 • Но, со текот на времето, работите тргнаа на подобро, и многу бргу компанијата го направи својот прв каталог за нарачки во САД познат како „Сина книга“. Оттогаш, оваа специјална сина нијанса е бојата на потписот на брендот.
 • Тифани и Ко го развија дизајнот на модерниот веренички прстен. Претходно, дијамантите беа многу длабоки во прстените, па затоа тие не можеа да рефлектираат толку многу светлина и не изгледаа толку искри. Значи, експертите од Тифани решија да го подигнат дијамантот над прстенот за да биде повидлив.
 • Долго време, компанијата е официјален снабдувач на накит за авторски права во Европа.
 • Благодарение на филмот ,,Појадок кај Тифани”, сите ширум светот дознаа за компанијата. Но, луѓето се прашуваа, како може некој да појадува во продавница ако нема кафуле? Се испостави дека кога Труман Капоте го пишувал својот роман, во Њу Јорк имало популарна шега со момче од руралната област што сака да изгледа како градски човек. Кога го прашаа во кој ресторан во Њу Јорк би сакал да појадува, тој рече: „Ајде да појадуваме во Тифани“.

Levi’s

 • Во 1853 година, имигрант од Баварија, Леви Штраус, носел различни производи во Сан Франциско. Тој продал сè пред бродот дури да стигне до градот.
 • Наскоро, тој ја отвори продавницата Леви Штраус и Ко. Во одреден момент, тие започнаа да прават панталони од помека француска ткаенина наречена Серж де Ниме. За полесно да се каже, тие почнаа да го нарекуваат само тексас.
 • Во 1872 година, летонскиот имигрант Евреин, Јакоб Дејвис, имал идеја да ги поправи џебовите со метални иглички. Така, тој и Леви ја патентираа оваа идеја и панталоните станаа уште попопуларни.
 • Интересно е што самиот Леви Штраус никогаш не носеше панталони направени од неговата компанија затоа што беа наменети за работничката класа и тој беше богат бизнисмен.
 • Во 1935 година, фармерките станаа моден тренд и од 50-тите години на минатиот век, тие беа видени на познати познати личности како Елвис Присли и Мерилин Монро. И Марлон Брандо дури се појави во фармерки Levi’s во A Streetcar Named Desire.

Дали сте заинтересирани за историјата на познати брендови или се грижите само за квалитетот на производите?