Маска од авокадо за хидратација на сувата коса

Мнозинството од нас уживаа во долгите зимски денови. Но заедно со нив и ниските температури, освен испукана кожа бевме сведоци и на оштетувањето на влакното од косата. Време е да ја вратите вашата коса во форма, а ние ви предлагаме како!

Потребни состојки:

  • 1 авокадо
  • 15мл мед
  • 30мл маслиново масло

 

Подготовка:

Почнете со авокадото. Отстранете ја коската и ставете ја во длабок сад. Во него додадете ги маслиновото масло и медот. Измешајте се заедно и убаво нанесете ја смесата на целата коса, почнувајќи од коренот па се до врвовите. Ставете капа за туширање и оставете ја маската на вас 20-60 минути. За крај, исплакнете ја косата со вода и измијте ја со шампон.

Image result for shiny hair

 
Коментари

коментари