Категории

Маслото од Бесмртното дрво лечи повеќе од 200 заболувања и е таен еликсир на младоста и убавината

Се почесто слушаме дека луѓето се свртуваат кон природата и ова особен тренд кога станува збор за грижата за убавината и здравјето. Дамите постојано откриваат бројни растителни масла и серуми на сосема природна основа. Затоа денес ќе ви претставиме прекрасно растение за кое се повеќе се зборува во светот на убавината. Станува збор за масло од моринга, кое има корисни ефекти врз кожата на лицето, но и врз косата.

Тие се добиваат од семето на дрвото моринга – листопадно, разгрането дрво кое потекнува од Хималаите, но исто така се одгледува низ цела Азија, Африка и Јужна Америка. Ова дрво, чијшто дел може да се користи за некоја намена, се нарекува и „зелено злато“ и „бесмртно или чудесно дрво“ затоа што е отпорно на сите услови.
Морингата се нарекува дури и најлековитото растение во светот, а тие велат дека се користи во лекување на дури 200 различни болести. Ова не е ни чудо затоа што содржи над 90 важни хранливи состојки како калиум, витамин Ц, калциум, железо, витамини од комплексот Б, витамин А, олеинска, палмитолеична и линолеинска киселина.

Маслото од ова растение содржи и состојки кои се особено добри за зајакнување на косата, затоа дерматолозите често го препорачуваат за нега на коса. Содржи цинк, кој помага во производството на кератин и со тоа ја зајакнува косата. Исто така, благодарение на големиот број аминокиселини, делува на проблемот со испукани краеви и ја намалува потребата за често потстрижување. Поради големата количина на бехеинска киселина, која е чест дел од купените регенератори, ја омекнува косата и делува како природен мелем.

За да бидете сигурни дека не сте преосетливи, прво испробајте мала количина од внатрешната страна на подлактицата пред да ја нанесете на скалпот и косата. Маслото од Моринга одговара на сите, без оглед на текстурата и видот на косата, а особено е добро за жени со сува коса склони кон кршење. Обрнете внимание на квалитетот на маслото – експертите велат дека треба да има бледо жолта боја и да има малку мирис на орев.