Категории

Мажите отворено прозборија – Овие 9 нешта не принудуваат да ве изневериме

Зошто мажите изневеруваат? Ова е често поставувано прашање на кое и нема конкретен одговор. Но, едно е сигурно: ако некоја личност изневерува, тогаш има причина за тоа, и не само една.

Можеби другата половина не е толку блиска со него како што се чинеше порано. Или веројатно веќе не изгледа толку привлечна. Можеби девојката едноставно станала премногу раздразлива или ја изгубила страста во кревет. Без оглед на главната причина за машкото неверство, љубовница веројатно ќе го надомести она што неговата сакана не му го дава. Повеќето врски со љубовница се засноваат на слободно време, привлечност, страст и страст.

Со текот на времето, кога страста во врската ќе стивне, може да се појават и други проблематични аспекти на врската – прекумерна љeубомора и чувство на несигурност. Сето ова води кон тоа да се поминува помалку време заедно и се почесто да се разочаруваме едни од други.

Викторија Милан, уредничката на една од популарните апликации за веб-средби, проучувала зошто мажите ги изневеруваат своите девојки и жени. Во масовното истражување учествувале 8210 мажи кои се редовни посетители на страниците за состаноци. Сите се од различни земји – САД, Велика Британија, Шпанија, Франција, Италија, Канада, Полска. Прво, Викторија ја интересирало што точно ги тера мажите да прават прељуба. Еве ги заклучоците до кои дојде таа:

1. Чести промени на расположението
На самиот почеток на врската, сите се обидуваат да ги сокријат своите негативни страни за да одржат позитивна слика. Очигледно е полесно да го убедите вашиот партнер дека сè е во ред и дека нема причина да се грижите. Но, штом ја пронајде својата зона на удобност во врската, некој веднаш почнува да се релаксира и да дозволува да превладуваат промените на расположението. Според истражувањето, кај 97% од мажите идентификувале честите промени на расположението на нивната партнерка како што ги заморува и зошто сакаат „да ја бараат среќата од страна“.

2. Љeубомора
Истражувањето спроведено меѓу мажи кои неколку пати пробале „забрането овошје“. Затоа не е изненадувачки што нивната „втора половина“ често покажувала љубомора и сомневање. Но, 96% од анкетираните мажи изјавиле дека не сакаат такво однесување. Можеби љубомората се манифестирала уште пред да се изврши неверството. Покрај тоа, оваа крајно негативна одлика е својствена за многу жени кои можат неосновано да ги обвинат своите мажи за вонбрачни односи. Чудно, но љубомората е она што ги мотивира мажите да изневеруваат.

3. Разговор за интимниот живот со пријателите
Да, мажите не сакаат кога нивните жени зборуваат за интимни моменти со блиски пријатели. Дури 93% од мажите рекле дека се згрозиле кога нивните девојки или жени споделувале детали од нивниот интимен живот со заеднички познаници.

4. „Таа многу брзо се вознемирува“
Мажите исто така се нервираат од фактот што нивните партнерки често и брзо се вознемируваат за секакви ситници. Проблемот е во тоа што секоја долгорочна врска со текот на времето доведува до борба со некои досадни фактори. Тоа може да биде неисчистена облека, куп нечисти садови во мијалникот или чорапи расфрлани околу куќата. Нормално, жената може да го изрази своето незадоволство поради тоа, честопати обесхрабрувајќи се и вознемирено. Љубовницата нема да стори нешто такво, бидејќи таа сè уште не се сретнала со тоа. Кога станува збор за сериозни врски, секогаш има простор за мала фрустрација. Но, 90% од мажите сметаат дека ова е премногу оптоварувачко и ги тера да изневеруваат.

5. „Таа не кажува што сака, верува дека можам да и ги читам мислите“
Според истражувањето, 89% од мажите рекле дека им пречи овој фактор. Жените не можат да се потпрат на интуицијата на своите партнери. Така, таа може да очекува нејзиниот маж да и помогне околу куќата и да ја опсипува со комплименти, дури и без навестувања. Но, тоа не е случај. Љубовницата се однесува подиректно, бидејќи нема таква привилегија како што е времето.

6. Избегнување на интимни врски
Дури 88% од мажите искрено се прашуваат зошто нивните девојки или жени одбиваат да водат љубов и тоа ги нервира. Иако е сосема нормално привлечноста да попушти во врска која трае многу години, мажите не ја прифаќаат толку лесно. За жал, повеќето од нас се дизајнирани така што страста се буди само кога ќе се појави нов партнер. Мажите често имаат повисоко ниво на сексуална желба отколку жените, и затоа имаат тенденција да „одржуваат апетит“ на страна.

7. Потреба постојано да ја докажувате својата љубов
Мажите кои учествувале во истражувањето не сакале нивната партнерка да се чувствува несигурно поради нивниот изглед. Но, признаваат тие, многу се уморни од постојаната потреба на жените вербално да ја потврдат љубовта или убавината. Според истражувањето, 87% од мажите не се подготвени да страдаат од ваквото однесување цело време. Не секој од нив знае како да ги избере вистинските зборови, па дури и некој гледа такво однесување несигурна личност. Се разбира, сето ова е одбивно.

Прегледи:
272
Објавено на:
12.01.2021