Категории

Мешавината од мед и цимет прави вистински чуда во организмот

Освен што е вкусна, таа е одлична за срцето, дигестивниот тракт и тежината

Циметот и медот во народната медицина се користи уште од дамнешни времиња. Нивната мешавина е вистински извор на антиоксиданси и антимикробни својства. Медот е одличен извор на енергија и зддрава замена за шеќер и останати засладувачи. Богат е со мноштво минерали и витамини кои многу полесно се варат од состојките кои се наоѓаат во белиот шеќер. Од овие причини се препорачува неговото конзумирање за смалување на триглицеридите и ризикот од настанување на кардиоваскуларни и метаболички болести.

Конзумирањето на оваа комбинација го намалува ризикот од дијабетес атеросклероза, срцеви болести и неколку врсти рак. Високиот процент на антиоксиданси во медот е заслужен за нивните лековите својства.
Помешајте една лажица цимет и една лажица мед и јадете секое утро пред оброкот. Нивното комнзумирање се препорачува во следните ситуации:

Затнати артерии
Еден магазин за здравје објави студија која покажала дека циметот ги снижува штетните триглицериди во крвта за 30% и лошиот холестерот за 27%, кој се смета за еден од главните причинители на кардиоваскуларни болести.

Кашлање, грип и пад на имунолошкиот систем
За да ги ублажите симптомите на прелада, припремете чај со мед и цимет и пијте го во текот на денот. Тие спречуваат и лечат дијабетез а умереното конзумирање на мед не доведува до драматично нагло зголемување на шеќер во крвта.

Артритис
Пациентите со артритис можат да имаат корист ако пијат една шолја топла вода со две лажици мед и една мала лажица цимет. Кога се зема на дневно ниво, дури и хроничниот артритис може да биде излечен.

Проблеми со дигестивниот тракт
Медот и циметот помагаат кај проблемите со циреви, констипација и мачнина, и се борат против Ешерихија коли и Пилори бактерија.

Губење на тежина
Оваа неверојатна комбинација помага во губењето на тежицата така што го забрзува метаболизмот, спречува потреба за храна и го стимулира процесот на согорување на мастите.

Прегледи:
261
Објавено на:
03.11.2019