Категории

Место во Јужна Кореја каде алкохолните пијалаци се поефтини и од водата

Ако размислувате да патувате во Јужна Кореја, тогаш погледнете ги интересните детали и можеби одлучете да купите авионски билет. Пред да купите, почекајте уште малку за да се стабилизира ситуацијата во светот, а во меѓувреме уживајте размислувајќи за незаборавно патување во Сеул.

Еве зошто треба да се одлучите за Сеул!

Скоро сè е отворено 0-24
Никогаш нема да биде досадно во овој град. Зошто? Бидејќи скоро сè што можете да замислите за посетителите е отворено 0-24. Мислиме ресторани, кафулиња, барови, бањи и велнес центри, па дури и трговски центри. Значи, нема грижи и размислувања за времето таму.

Ќе вкусите сананџи – жив октопод
Се прашувате за што станува збор? Не е за оние со мачнини и слаби стомаци. Санањи е сашими од октопод што се јаде во ништо повеќе и помалку од суровата варијанта. За да биде приказната уште подобра, октоподот што ќе го вкусите е жив. Тие ќе ви послужат такви на кои пипците сеуште се движат, а оние кои сакаат такви бизарни работи треба да се упатат кон Рибниот пазар Норијанџин.

Никогаш нема да ви биде студено во рестораните
Сеулските ресторани се познати по тоа што јадат од маси кои се екстремно ниски, но има добра причина за тоа. Вие дури нема да добиете стол, но ќе треба да седите на подот. Причината за ова е што традиционалните ресторани сè уште ја ценат традицијата на подно греење за да ве стоплат.

Некои алкохолни пијалоци се поевтини од водата 
Жителите на Сеул се обожаватели на алкохолен пијалок наречен Соја. Пијалокот има неутрален вкус и наликува на водка, но нема да ве погоди толку силно затоа што има многу помалку алкохол. Иако, можете да го најдете во варијанти од 16 до 58% алкохол, и интересно е што овој пијалок во Сеул е поевтин од водата.

Значи, ако не ви се допаѓа да спиете ноќе или ако не знаете што да правите преку ден, посетете го џимџилбанг, традиционална бања во која не смеат да влегуваат луѓе од различен пол. Значи, жените и мажите уживаат одделно, а има и различни видови базени, масажи, сауни и заеднички спални соби. Но, пазете се, голотијата е задолжителна. Значи, нема костуми за капење и крпи.