Категории

Момче го користи својот талент за да помогне во вдомувањето на кучиња

Кога некој доаѓа во прифатилиштето со желба да посвои куче, она што го убедува да однесе куче дома е тоа кучето да му се чини посебно. Едно момче сфати дека за да се зголеми можноста за посвојување, кучето мора да се разликува од другите. Затоа, тој реши да ги разубави за новите сопственици ставајќи им машна на вратот, што тој самиот ги прави.

Неговото име е Дариус Браун, а шиењето го научил на 8-годишна возраст, кога неговата сестра му помогнала во тоа. Неговата мајка вели дека тој пристапил кон учењето на оваа вештина со многу жар и посветеност и дека многу брзо ја совладал техниката на шиење.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sir Darius Brown (@sirdariusbrown)

Кога слушнал за сите кучиња оставени без покрив над главата во 2017 година за време на ураганот Ирма, Дариус решил да го искористи својот талент за да им помогне. Потоа, тој ги испрати своите први 25 вратоврски на адреса на засолниште за кучиња во Newујорк. Гледајќи колку се воодушевени луѓето од азилот кога му се поклонија, тој одлучи да го прошири производството и да ги испрати овие слатки украси и во другите американски држави.

Неговата цел беше да испрати машни во едно засолниште за животни од секоја држава. Досега, Дариј сошил над 600 лептир-машни, кои стигнале до засолништата за кучиња низ Америка. Тој сака да ги подарува на кучиња кои се слаби или имаат некаква попреченост, затоа што знае дека тие се најтешки за посвојување.

Момчето со помош на неговата мајка ја лансираше својата страница на Инстаграм и Фејсбук, како и иницијативи преку кои луѓето донираа пари за да купат суровини потребни за шиење лакови.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sir Darius Brown (@sirdariusbrown)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sir Darius Brown (@sirdariusbrown)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sir Darius Brown (@sirdariusbrown)

Прегледи:
162
Објавено на:
04.04.2021